Wrestling Little Bucs go 4-1 at South Harrison Duals


LOST CREEK – Five wrestlers posted perfect 5-0 records to lead the Buckhannon-Upshur Middle School Little Buccaneers to a 4-1 record here Dec. 7 in the South Harrison duals tournament.

The Little Bucs lost their opening match, falling to South Harrison by a 48-36 margin.

They then whipped Petersburg (57-21), Taylor County (72-12), Preston (63-18) and Bridgeport (48-34).

Finishing with 5-0 records were Konner Reinking (78), Jeremiah Burkhammer (84), John Moss (95), Liam Garcia (128) and Brodee Kennedy (135).

Going 4-1 were Kevin Bohnsack (155) and Oscar Blonn (190). Winding up at 3-2 were Ella Moss (110), Jeremiah Thompson (171) and Daniel Hedrick (123). Colby Ball (145) was 2-3 and Andrew McDowell (102) and Evan McDowell (116) were 1-4.

The Little Bucs were slated to have a home meet this past Saturday.

They will compete again this Saturday in the Warms Springs Duals Tournament.

The match-by-match results:

South Harrison 48                                                        Buckhannon 36

78 – Konner Reinking (B-UMS) pinned Fenton.

84 – Lewis (SH) won by forfeit.

90 – Jeremiah Burkhammer (B-UMS) pinned Rosews.

95 – John Moss (B-UMS) pinned Bennett.

102 – Hall (SH) pinned Andrew McDowell.

110 – Clark (SH) won by decision over Ella Moss.

116 – James (SH) won by decision over Evan McDowell.

123 – Freeze (SH) pinned Daniel Hedrick.

128 – Liam Garcia (B-UMS) pinned Jenkins.

135 – Brodee Kennedy (B-UMS) pinned Richards.

145 – Skidmore (SH) pinned Colby Ball.

155 – C. Hall (SH) pinned Kevin Bohnsack.

171 – L. Hall (SH) pinned Jeremiah Thompson.

190 – Oscar Blonn (B-UMS) Pinned Wilt.

Heavyweight – Stutler (SH) won by forfeit.

Buckhannon 57                                                               Petersburg 21

78 – Konner Reinking (B-U) won by forfeit.

84 – Ashton (P) won by forfeit.

90 – Jeremiah Burkhammer (B-UMS) pinned Logan.

95 – John Moss (B-UMS) won by decision over Zeke.

102 – Javon (P) won by decision over Andrew McDowell.

110 – Lucas (p) won by decision over Ella Moss.

116 – Colton (P) won by decision over Evan McDowell.

123 – Colin (P) pinned Daniel Hedrick.

128 – Liam Garcia (B-UMS) pinned Jack.

135 – Brodee Kennedy (B-UMS) pinned Alex.

145 – Colby Ball (B-UMS) won by forfeit.

155 – Kevin Bohnsack (B-UMS) won by forfeit.

171 – Jeremiah Thompson (B-UMS) pinned Landon.

190 – Oscar Blonn (B-UMS) won by forfeit.

Heavyweight – No entries.

Buckhannon 72                                                         Taylor County 12

78 – Konner Reinking (B-MS) pinned Minard,

84 – No entries.

90 – Jeremiah Burkhammer (B-UMS) won by forfeit.

95 – John Moss (B-UMS) won by forfeit.

102 – Blackhurst (TC) won by decision over Andrew McDowell.

110 – Palmer (TC) pinned Ella Moss.

116 – Evan McDowell (B-UMS) pinned Gutshall.

123 – Daniel Hedrick (B-UMS) won by forfeit.

128 – Liam Garcia (B-UMS) pinned Cox.

135 – Brodee Kennedy (B-UMS) won by forfeit.

145 – Colby Ball (B-UMS) won by forfeit.

155 – Kevin Bohnsack (B-UMS) won by forfeit.

171 – Jeremiah Thompson (B-UMS) won by forfeit.

190 – Oscar Blonn (B-UMS) won by forfeit.

Heavyweight – Knotts (TC) won by forfeit.

Buckhannon 63                                                                    Preston 18

78 – Konner Reinking (B-UMS) pinned Lowe.

84 – Peaslee (P) won by forfeit.

90 – Jeremiah Burkhammer (B-UMS) pinned Jones.

95 – John Moss (B-UMS) won by forfeit.

102 – Andrew McDowell (B-UMS) pinned Zeb.

110 – Ella Moss (B-UMS) pinned Ganon.

116 – Barletts (P) won by decision over Evan McDowell.

123 – Daniel Hedrick (B-UMS) won by forfeit.

128 – Liam Garcia (B-UMS) won by forfeit.

135 – Brodee Kennedy (B-UMS) won by forfeit.

145 – Parkas (P) won by decision over Colby Ball.

155 – Kevin Bohnsack (B-UMS) won by decision over Likens.

171 – Jeremiah Thompson (B-UMS) pinned Riley.

190 – Oscar Blonn (B-UMS) pinned Acers.

Heavyweight – White (P) won by forfeit.

Buckhannon 48                                                               Bridgeport 34

78 – Konner Reinking (B-UMS) pinned Pudder.

84 – No entries.

90 – Jeremiah Burkhammer (B-UMS) won by forfeit.

95 – John Moss (B-UMS) won by forfeit.

102 – Wagoner (B) pinned Andrew McDowell.

110 – Ella Moss (B-UMS) won by forfeit.

116 – Boggs (B) pinned Evan McDowell.

123 – Daniel Hedrick (B-UMS) pinned Miller.

128 – Liam Garcia (B-UMS) pinned Smallridge.

135 – Brodee Kennedy (B-UMS) pinned Clingenpeel.

145 – Jeffers (B) Pinned Colby Ball.

155 – Kevin Bohnsack (B-UMS) pinned Cottall.

171 – Lowther (B) pinned Jeremiah Thompson.

190 – Sparks (B) won by major decision over Oscar Blonn.

Heavyweight – Spinnger (B) won by forfeit.

Advertisement


Video News
More In Sports