Track and Field Little Bucs run second at WVWC meet


BUCKHANNON – The Buckhannon-Upshur Middle School Little Buccaneers placed in all but two events here last Wednesday to wind up a close second in the West Virginia Wesleyan College Bobcat Invitational track and field meet.

They won four events, and added a pair of runner-up finishes, five thirds, four fourths, four fifths, four sixths and a sixth-place tie to collect 114 ½ points. Bridgeport claimed the 10-team meet with 121 points.

Earning the event victories were Shawn Blandino in the 400 meters (56.32), Ian Donnen in the 1600 meters (5:20.82), the 4 x 200-meter relay foursome of Liam Garcia, Robert DeBarr, Bryson Johnston and Blandino (1:46.90), and the 4 x 800-meter quartet of Ely Cain, Donnen, Jordan Gillum and Brycen Allen (10:16.60).

The runner-up places went to Blandino in the 200 meters (25.37), and the 4 x 400-meter team of Allen, Cain, Donnen and Ryan Tenney (4:25.89).

Claiming the thirds were Gillum in the 800 meters (2:30.69) and in the 1600 meters (5:31.35), Dirk Riley in the discus (104-7), the 4 x 100-meter squad of DeBarr, Garcia, Riley and Johnston (52.22), and the shuttle hurdles team of Chase Hackett, Garrett Materne, Ian Strader and Lakoda Lantz (44.07).

Getting the fourths were Reis Leonard in the 800 meters (2:33.37), Jack Waggy in the 3200 meters (12:32.12), Jesse Hackett in the discus (101-5), and DeBarr in the long jump (15-9).

The fifths were collected by Allen in the 800 meters (2:34.55), Timothy Jeffress in the 1600 meters (5:43.80), Leonard in the 3200 meters (12:44.17), and Jesse Hackett in the shot put (34-8 ½).

Winding up sixth were DeBarr in the 100 meters (12.90), Materne in the 100-meter hurdles (18.91), Lantz in the 200-meter hurdles (32.46), and Donnen in the long jump (15-2).

Riley picked up the sixth-place tie in the shot put with a toss of 33-3.

TEAM SCORING

1. Bridgeport – 121; 2. Buckhannon – 114.50; 3. Washington Irving – 87; 4. Elkins – 86.50; 5. (Tie) Mountaineer (Clarksburg) and Lincoln -  50; 7. Robert L. Bland – 18; 8. Tygarts Valley – 14; 9. Tucker Valley – 10; 10. West Fairmont – 7.

LITTLE BUC RESULTS

Shot put – Jesse Hackett (5th, 34-8 ½); Dirk Riley (6th-place tie, 33-3).

Discus – Dirk Riley (3rd, 104-7); Jesse Hackett (4th, 101-5).

Long jump – Robert DeBarr (4th, 15-9); Ian Donnen (6th, 15-2).

100 meters – Robert DeBarr (6th, 12.90).

200 meters – Shawn Blandino (2nd, 25.37).

400 meters – Shawn Blandino (1st, 56.32).

800 meters – Jordan Gillum (3rd, 2:30.69); Reis Leonard (4th, 2:33.37); Brycen Allen (5th, 2:34.55).

1600 meters – Ian Donnen (1st, 5:20.82); Jordan Gillum (3rd, 5:31.35); Timothy Jeffress (5th, 5:43.80).

3200 meters – Jack Waggy (4th, 12:32.12); Reis Leonard (5th, 12:44.17).

100-meter hurdles – Garrett Materne (6th, 18.91).

200-meter hurdles – Lakoda Lantz (6th, 32.46).

4 x 100-meter relay – (3rd: Robert DeBarr, Liam Garcia, Dirk Riley, Bryson Johnston, 52.22).

4 x 200 meter relay – (1st: Liam Garcia, Robert DeBarr, Bryson Johnston, Shawn Blandino, 1:46.90).

4 x 400-meter relay – (2nd: Brycen Allen, Ely Cain, Ian Donnen, Ryan Tenney, 4:25.89).

4 x 800-meter relay – (1st: Ely Cain, Ian Donnen, Jordan Gillum, Brycen Allen, 10:16.60).

Shuttle hurdles – (3rd: Chase Hackett, Garrett Materne, Ian Strader, Lakoda Lantz, 44.07).


Video News
More In Sports