Track and Field Little Bucs run second at Doddridge County


WEST UNION – Easton Perkins won three events and Carter Zuliani claimed two here last Monday to lead the Buckhannon-Upshur Middle School Little Buccaneers to runner-up honors  in the six-team Doddridge County Sixth-Grade Invitational track and field meet.

Perkins captured the 100 meters in a time of 14.14 seconds, took the 200 meters in 29.74 seconds, and claimed the long jump with a leap of 13-8 ¾.

Zuliani won the 200-meter hurdles in a clocking of 33.97 seconds, and added the discus with a toss of 70-6.

The Little Bucs won a total of nine events, and tacked on a pair of seconds and fourths, a lone fifth, and two sixths to compile 118 points. Bridgeport was the winner with 154.

The other event winners were Camdin Carpenter in the 800 meters (2:55.14), Jack Waggy in the 1600 meters (5:44.60), the 4 x 400-meter relay foursome of Carpenter, Tylan Schreyer, Timothy Jeffress and Waggy (5:13.03), and the 4 x 800-meter quartet of Jeffress, Brandon Landis, Waggy and Carpenter (10:52.41).

Picking up the second places were Jeffress in the 1600 meters (5:44.72), and Zuliani in the 100-meter hurdles (19.93).

The fourths went to Schreyer in the 800 meters (3:15.09). and Landis in the 1600 meters (6:26.62).

Schreyer got the fifth spot in the 400 meters in a time of 1:19.56.

Andrew McDowell earned the two sixths in the 100 meters (15.62) and the 200 meters (33.35).

The results:

TEAM STANDINGS

1. Bridgeport – 154.

2. Buckhannon – 118.

3. Pleasants County – 67.

4. Washington Irving – 53.

5. South Harrison – 32.

6. Mountaineer (Clarksburg) – 20.

LITTLE BUC RESULTS

Discus – Carter Zuliani (1st, 70-6).

Long jump – Easton Perkins (1st, 13-8 ¾).

100 meters – Easton Perkins (1st, 14.14); Andrew McDowell (6th, 15.62).

200 meters – Easton Perkins (1st, 29.74); Andrew Perkins (1st, 29.74); Andrew McDowell (6th, 33.35).

400 meters – Tylan Schreyer (5th, 1:19.56).

800 meters – Camdin Carpenter (1st, 2:55.14); Tylan Schreyer (4th, 3:15.95).

1600 meters – Jack Waggy (1st, 5:44.60); Timothy Jeffress (2nd, 5:44.72); Brandon Landis (4th, 6:26.62).

100-neter hurdles – Carter Zuliani (2nd, 19.93).

200-meter hurdles – Carter Zuliani (1st, 33.97).

4 x 400-meter relay – Camdin Capenter, Tylan Schreyer, Timothy Jeffress, Jack Waggy (1st, 5:13.03).

4 x 800-meter relay - Timothy Jeffress, Brandon Landis, Jack Waggy, Camdin Carpenter (1st, 10:52.41).


Video News
More In Sports