Track and field Bucs run third at North Marion Invitational


RACHEL – Shawn Blandino took first in the 400-meter dash and second in the 200-meter dash to lead the Buckhannon-Upshur Buccaneer track and field team last Friday in the UMWA/North Marion Invitational.

Blandino clocked a winning time of 53.38 in the 400-meter dash and ran a time of 24.41 in the 200-meter dash.

The invitational featured the eight schools from the old North Central Athletic Conference.

The Bucs placed third with 70 points while Morgantown won the team title with 210 points with University claiming second with 87.

The Bucs picked up a trio of runner-up honors to go along with Blandinos.

Ely Cain took second in the high jump (5-04), Julius Hobbs placed second in the 300-meter hurdles (48.76) and the foursome of Milo Baumann, Blandino, Jordan Gillum and Dylan Cornett took second in the 4x400-meter relay (3:48.64).

Hobbs also took third in the pole vault (11-00).

Earning a fourth place was the foursome of Zach Barcus, Cameron Ervin, Zach Mayle, and Camden Snyder in the 4x100-meter relay (49.13) while taking a fifth was the quartet of Brycen Allen, Baumann, Dylan Cornett and Hobbs in the 4x800-meter relay (9:26.09).

The Bucs will run again today in a home meet and then compete in the Laidley Invitational on Friday.

The results:

TEAM STANDINGS

1. Morgantown 210; 2. University 87; 3. Buckhannon-Upshur 70; 4. Fairmont Senior 46; 5. North Marion 30.33; 6. Elkins 29.33; 7. East Fairmont 26.33; 8. Preston 22.

BUCCANEER RESULTS (FINALS ONLY)

100-meter dash – Zach Barcus (7th) 12.51.

200-meter dash – Shawn Blandino (2nd) 24.41.

400-meter dash – Shawn Blandino (1st) 53.38.

800-meter run – Brycen Allen (8th) 2:23.71; Spencer Vaught (10th) 2:25.68; Teddy Davis (13th) 2:34.17.

1600-meter run – Jordan Gillum (7th) 4:55.37; Logan Wyatt (17th) 5:48.56.

3200-meter run – Owen Cutright (16th) 12:04.81.

110-meter hurdles – No entries.

300-meter hurdles – Julius Hobbs (2nd) 48.76.

4x100-meter relay – Zach Barcus, Cameron Ervin, Zach Mayle, Camden Snyder (4th) 49:13.

4x200-meter relay – Zach Barcus, Zach Mayle, Camden Snyder, Zade Woody (6th) 1:44.76.

4x400-meter relay – Milo Baumann, Shawn Blandino, Jordan Gillum, Dylan Cornett (2nd) 3:48.64.

4x800-meter relay – Brycen Allen, Milo Baumann, Dylan Cornett, Julius Hobbs (5th) 9:26.09.

4x110-meter shuttle hurdle relay – No entries.

High jump – Ely Cain (2nd) 5-04.

Pole vault – Julius Hobbs (3rd) 11-00.

Long jump – Zach Barcus (2nd) 19-04; Camden Snyder (8th) 16-02; Zach Mayle (11th) 15-06.5.

Shot put – Ben Ball (3rd) 35-03; Dirk Riley (19th) 24-11.5.

Discus– Dirk Riley (6th) 103-00.

Advertisement

TRENDING RECIPE VIDEOS


Video News
More In Sports