Splashers tumble to Bridgeport in road dual meet

Ava Lantz of the Buckhannon Splashers won the 100-meter freestyle with a time of 1:25.80 in the 11-12-year-old division in their final regular season meet of the year last Tuesday against the Bridgeport Swim Team. She took runner-up honors in the 50-meter freestyle. The girls dropped a 212-147 verdict to Bridgeport

BRIDGEPORT – The Buckhannon Swim Club Splashers came up just short in their final dual meet of the season last Tuesday against the Bridgeport Swim Team.

The girls lost a 212-147 decision while the boys dropped a 219-154 verdict.

The short-handed girls won 23 of the 26 events they entered.

In the 15-18-year-old division, Cameron Zuliani won all three of her individual events, the 50-meter freestyle, the 50-meter butterfly and the 100-meter breaststroke, while Jenny Williams claimed first in the 200-meter IM.

Zuliani and Williams, along with  Rhett Ammons and Lillian Fetty won the mixed 200-meter freestyle and the medley relay events.

Fetty took two events in the 13-14-year-old division winning the 50-meter freestyle and the 100-meter backstroke.

Four events were won by the girls in the 11-12-year-old division.

Mallory Hughes won the 50-meter breaststroke and the 50-meter freestyle, Ava Lantz took the 100-meter freestyle and Sammie Shay claimed the 100-meter IM.

In the 9-10-year-old division, Karson Karickhoff won the 25-meter breaststroke and the 50-meter freestyle.

Aubry Shay made it a clean sweep winning all three of her events in the U8 division, the 25-meter breaststroke, the 25-meter freestyle and the 50-meter freestyle.

Berkeley Jeran also won all three of her events in the U6 division, claiming the 25-meter backstroke, the 25-meter breaststroke and the 25-meter freestyle.

On the boys’ side, they won 18 of their 28 events.

Five events were won by the 13-14-year-old boys.

Preston Bennett won three events, the 50-meter freestyle, the 100-meter backstroke and the 200-meter IM, while Blake Roessing won the 50-meter butterfly and the 200-meter freestyle.

Carter Zuliani won all three of his events in the 11-12-year-old division taking the 50-meter butterfly, the 50-meter freestyle and the 100-meter freestyle.

Brody Jeran won three events in the 9-10-year-old division, the 25-meter backstroke, the 25-meter butterfly and the 25-meter freestyle, while Riley Bender won the 50-meter freestyle.

The foursome of Bender, Jeran, Mason Lantz and Aubry Shay were victorious in both the mixed 100-meter freestyle and medley relays.

The U8 boys picked up five wins.

Gareth Shay won three events, the 25-meter backstroke, the 25-meter butterfly and the 25-meter freestyle while Jackson Richards took first in the 25-meter breaststroke while the quartet of Parker Bennett, Richards, Gareth Shay and Berkeley Jeran won the 100-meter freestyle relay.

The Splashers were slated to conclude their season this past weekend in the two-day North Central West Virginia Championships in Shinnston.

Check out Wednesday or Friday’s edition of The Record Delta for the state championship results.

SPLASHER RESULTS

GIRLS

Bridgeport 212      Buckhannon 147

U6 25-meter backstroke – Berkeley Jeran (1st, 33.91)

U6 25-meter breaststroke – Berkeley Jeran (1st, 36.57).

U6 25-meter freestyle – Berkeley Jeran (1st, 31.44)

U8 25-meter breaststroke – Aubry Shay (1st, 29.85).

U8 25-meter freestyle – Aubry Shay (1st, 21.38).

U8 50-meter freestyle – Aubry Shay (1st, 45.04).

9-10 25-meter breaststroke – Karson Karickhoff (1st, 27.37).

9-10 25-meter freestyle – Karson Karickhoff (2nd, 22.01).

9-10 50-meter freestyle – Karson Karickhoff (1st, 54.02)

11-12 50-meter backstroke – Sammie Shay (2nd, 45.25); Ava Lantz (3rd, 47.44).

11-12 50-meter breaststroke – Mallory Hughes (1st, 49.44); Sammie Shay (2nd, 49.66).

11-12 50-meter freestyle – Mallory Hughes (1st, 37.02); Ava Lantz (2nd, 38.30).

11-12 100-meter freestyle – Ava Lantz (1st, 1:25.80); Mallory Hughes (2nd, 1:32.44)

11-12 100-meter IM – Sammie Shay (1st, 1:36.42).

13-14 50-meter butterfly – Lillian Fetty (2nd, 42.66).

13-14 50-meter freestyle – Lillian Fetty (1st, 36.03).

13-14 100-meter backstroke – Lillian Fetty (1st, 1;32.39).

15-18 50-meter freestyle – Cameron Zuliani (1st, 29.84).

15-18 50-meter butterfly – Cameron Zuliani (1st, 32.79); Jenny Williams (2nd, 39.92).

15-18 100-meter breaststroke – Cameron Zuliani (1st, 1:26.44); Jenny Williams (3rd, 1:32.18).

15-18 200-meter IM – Jenny Williams (1st, 3:01.16).

15-18 (mixed) 200-meter freestyle relay – Rhett Ammons, Jenny Williams, Lillian Fetty, Cameron Zuliani (1st, 2:24.71).

15-18 (mixed) 200-meter medley relay – Rhett Ammons, Jenny Williams, Lillian Fetty, Cameron Zuliani (1st, 2:58.62).

SPLASHER RESULTS

BOYS

Bridgeport 219      Buckhannon 154

U8 25-meter backstroke – Gareth Shay (1st, 29.44); Jackson Richards (2nd, 32.70).

U8 25-meter breaststroke – Jackson Richards (1st, 34.66); Gareth Shay (2nd, 35.31); Parker Bennett (4th, 37.07).

U8 25-meter butterfly – Gareth Shay (1st, 25.10); Parker Bennett (2nd, 25.50).

U8 25-meter freestyle – Gareth Shay (1st, 25.10); Parker Bennett (2nd, 25.50).

U8 50-meter freestyle – Jackson Richards (3rd, 51.34); Parker Bennett (5th, 1:08.81).

U8 (mixed) 100-meter freestyle relay – Parker Bennett, Jackson Richards, Gareth Shay, Berkeley Jeran (1st, 1:42.97).

U8 (mixed) 100-meter medley relay – Gareth Shay, Jackson Richards, Berkeley Jeran, Parker Bennett (2nd, 2:14.04).

9-10 25-meter backstroke – Brody Jeran (1st, 21.80); Clay Lantz (2nd, 25.89).

9-10 25-meter breaststroke – Riley Bender (3rd, 28.62); Clay Lantz (4th, 29.15).

9-10 25-meter butterfly – Brody Jeran (1st, 21.36); Mason Lantz (2nd, 25.09); Kenton Stump (6th, 33.00)

9-10 25-meter freestyle – Brody Jeran (1st, 15.28); Clay Lantz (2nd, 20.19); Mason Lantz (5th, 25.15).

9-10 50-meter freestyle – Riley Bender (1st, 48.07); Kenton Stump (3rd, 54.59).

9-10 100-meter freestyle relay – Riley Bender, Mason Lantz, Brody Jeran, Aubry Shay (1st, 1:22.26).

9-10 100-meter medley relay – Brody Jeran, Riley Bender, Mason Lantz, Aubry Shay (1st, 1:43.28).

11-12 50-meter butterfly – Carter Zuliani (1st, 37.02).

11-12 50-meter freestyle – Carter Zuliani (1st, 30.81).

11-12 100-meter freestyle – Carter Zuliani (1st, 1:11.00).

13-14 50-meter butterfly – Blake Roessing (1st, 30.68); Aiden Bender (2nd, 46.10).

13-14 50-meter freestyle – Preston Bennett (1st, 29.00); Connor Wood (2nd, 34.92); Aiden Bender (3rd, 38.40).

13-14 100-meter backstroke – Preston Bennett (1st, 1:12.16); Blake Roessing (2nd, 1:22.69); Gavin Bender (3rd, 1:47.97).

13-14 100-meter breaststroke – Aiden Bender (2nd, 1:49.62); Gavin Bender (3rd, 1:53.50); Connor Wood (4th, 1:56.98).

13-14 200-meter freestyle – Blake Roessing (1st, 2:39.00); Gavin Bender (2nd, 3:15.34).

13-14 200-meter IM – Preston Bennett (1st, 2:43.69).

15-18 50-meter butterfly – Sam Squires (3rd, 32.28); Dane Ammons (4th, 38.38).

15-18 100-meter breaststroke – Sam Squires (2nd, 1:19.71).

15-18 100-meter backstroke – Sam Squires (3rd, 1:21.82); Dane Ammons (4th, 1:26.28).

15-18 200-meter freestyle – Dane Ammons (4th, 2:49.65).

15-18 (mixed) 200-meter freestyle relay – Dane Ammons, Sam Squires, Blake Roessing, Cameron Zuliani (2nd, 1:58.14).

15-18 (mixed) 200-meter medley relay – Dane Ammons, Sam Squires, Blake Roessing, Preston Bennett (2nd, 2:17.00).

(Note: There were some discrepancies, especially with incorrect information on some relay teams and the 9-10-year-old boys division, from the official Bridgeport scoring. If any results are listed wrongly, they were taken straight from the official scoring page).

Advertisement


Video News
More In Sports