Splashers sweep dual meet from Shinnston


TENNERTON – The Buckhannon Swim Club Splashers picked up two more victories in the pool as they swept Shinnston last Thursday in a dual meet.

The girls won a 178-106 decision while the boys won a 167-73 verdict.

The girls won 23 events they entered while the boys swam away with two more wins claiming 25 events.

The Splashers will be back in the pool today visiting the Clarksburg Country Club for a 6 p.m. meet.

BUCKHANNON SPLASHER RESULTS

Girls

Buckhannon 178                     Shinnston 106

Under-6

25-meter backstroke – Tori Wilsoncroft (1st) 36.81.

25-meter breaststroke – Augusta Richards (1st) 1:10.87.

25-meter freestyle – Tori Wilsoncroft (1st) 46.26; Augusta Richards (2nd) 56.75.

50-meter freestyle – Tori Wilsoncroft (1st) 1:51.09; Augusta Richards (2nd) 2:0079.

7-8 year-olds

25-meter backstroke – Berkeley Jeran (1st) 28.04; Naomi Hibbs (3rd) 39.91; Aniya Guady (4th) 46.60.

25-meter breaststroke – Berkeley Jeran (1st) 37.38; Naomi Hibbs (2nd) 46.67.

25-meter butterfly – Kara Hildreth (1st) 41.27.

25-meter freestyle – Kara Hildreth (2nd) 39.37; Naomi Hibbs (3rd) 39.83; Aniyah  Guady (4th) 58.23.

50-meter freestyle – Berkeley Jeran (1st) 51.68; Kara Hildreth (3rd) 1:29.48; Aniyah Guady (4th) 2:03.10.

100-meter freestyle relay – Tori Wilsoncroft, Augusta Richards, Kara Hildreth, Berkeley Jeran (1st) 2:41.68.

100-meter medley relay – Tori Wilsoncroft, Berkeley Jeran, Kara Hildreth, Augusta Richards (1st) 3:10.21.

9-10 year-olds

25-meter backstroke – Aspen Manning (1st) 27.89; Cora Cottrill (2nd) 28.21; Madison Cutright (5th) 36.08.

25-meter breaststroke – Marissa Stripling (2nd) 37.56; Cora Cottrill (3rd) 37.63; Maggie O’Neill (4th) 38.56; Mckenzie March (5th) 41.76.

25-meter butterfly – Cora Cottrill (1st) 32.30; Aspen Manning (2nd) 37.44; Mckenzie March (3rd) 1:07.15.

25-meter freestyle – Madison Cutright (3rd) 27.65; Mya Loudin (4th) 27.92; Maggie O’Neill (6th) 29.85.

50-meter freestyle – Marissa Stripling (2nd) 1:01.95; Madison Cutright (3rd) 1:04.33; Mya Loudin (4th) 1:06.76.

100-yard IM – Aspen Manning (1st) 2:38.30; Maggie O’Neill (2nd) 2:42.59; Marissa Stripling (3rd) 2:42.77; Mya Loudin (4th) 2:44.57.

100-meter freestyle relay – Marissa Stripling, Madison Cutright, Mya Loudin, Cora Cottrill (1st) 1:55.39; Aspen Manning, Aniyah Guady, Mckenzie March, Naomi Hobbs (2nd) 2:46.53.

100-yard medley relay – Mya Loudin, Marissa Stripling, Cora Cottrill, Madison Cutright (1st) 2:19.36; Aniyah Guady, Naomi Hibbs, Maggie O’Neill, Mckenzie March (2nd) 3:20.68.

11-12 year-olds

50-meter backstroke – Lena Rose Walker (3rd) 52.21; McKenzie Egress (4th) 1:07.32; Natalee White (6th) 1:38.35.

50-meter breaststroke – Lena Rose Walker (3rd) 1:01.45; Karson Karickhoff (4th) 1:02.19; Natalee White (6th) 1:30.32.

50-meter butterfly – Karson Karickhoff (3rd) 1:03.43; Mckenzie Egress (4th) 1:14.52.

50-meter freestyle – Sarah Setterlund (3rd) 56.46; Elizabeth Hurst (4th) 56.76; Natalee White (6th) 1;12.68.

100-meter freestyle – Mckenzie Egress (1st) 2:01.61; Elizabeth Hurst (2nd) 2:08.75; Sarah Setterlund (3rd) 2:08.86.

100-meter IM – Lena Rose Walker (3rd) 2:02.54; Karson Karickhoff (4th) 2:10.5; Sarah Setterlund (5th) 2:26.96.

100-meter freestyle relay – Sarah Setterlund, Lena Rose Walker, Karson Karickhoff, Elizabeth Hurst (2nd) 3:20.86.

200-meter medley relay – Sarah Setterlund, Lena Rose Walker, Karson Karickhoff, Natalee White (2nd) 4:32.09.

13-14 year-olds

50-meter freestyle – Ava Lantz (2nd) 42.27.

100-meter backstroke – No entries.

100-meter breaststroke – Ava Lantz (1st) 2:03.42.

200-meter freestyle – No entries.

15-18 year-olds

50-meter butterfly – Cameron Zuliani (1st) 32.98.

50-meter freestyle – McKenzie Reynolds (1st) 33.68.

100-meter backstroke – McKenzie Reynolds (1st) 1:29.09.

100-meter breaststroke – Cameron Zuliani (1st) 1:28.73.

200-meter freestyle – McKenzie Reynolds (1st) 2:45.98.

200-meter IM – Cameron Zuliani (1st) 2:45.64.

BOYS

Buckhannon 167                         Shinnston 73

7-8 year-olds

25-meter backstroke – Thomas Wilsoncroft (2nd) 34.59; Warren Austin (3rd) 41.18; Rylan Bennett (4th) 43.51.

25-meter breaststroke – Thomas Wilsoncroft (1st) 50.78; Rylan Bennett (2nd) 1:03.05.

25-meter butterfly – Felix Stump (1st) 44.88.

25-meter freestyle – Warren Austin (2nd) 28.64; Felix Stump (3rd) 33.12; Rylan Bennett (5th) 51.28.

50-meter freestyle – Thomas Wilsoncroft (1st) 58.47; Felix Stump (3rd) 1:15.06; Warren Austin (4th) 1:26.00.

100-meter freestyle relay – Felix Stump, Warren Austin; Rylan Bennett, Thomas Wilsoncroft (1st) 2:12.86.

100-meter medley relay – Rylan Bennett, Thomas Wilsoncroft, Felix Stump, Warren Austin (1st) 3:01.66.

9-10 year-olds

25-meter backstroke – Parker Bennett (3rd) 33.13.

25-meter breaststroke – Parker Bennett (2nd) 33.30; Tristian Bailey (3rd) 45.13.

25-metr butterfly – Clay Lantz (1st) 30.68.

25-meter freestyle – Clay Lantz (2nd) 20.35; Tristan Bailey (5th) 33.28.

50-meter freestyle – Parker Bennett (3rd) 57.33; Tristan Bailey (4th) 1:17.54.

100-meter IM – Clay Lantz (1st) 2:04.63.

100-meter freestyle relay – Clay Lantz, Parker Bennett, Maggie O’Neill, Tristan Bailey (1st) 1:50.57.

100-meter medley relay – Aspen Manning, Parker Bennett, Clay Lantz, Tristen Bailey (1st) 2:13.01.

11-12-year-olds

50-meter backstroke – Noah Smallridge (1st) 1:36.38.

50-meter breaststroke – Kenton Stump (2nd) 1:12.82.

50-meter butterfly – Brody Jeran (1st) 44.70; Kenton Stump (2nd) 1:22.66.

50-meter freestyle – Brody Jeran (1st) 33.83; Noah Smallridge (3rd) 1:18.09.

100-meter freestyle – Brody Jeran (1st) 1;18.29; Noah Smallridge (3rd) 2:48.56.

100-meter IM – Kenton Stump (1st) 2:20.29.

200-meter freestyle relay – Kenton Stump, Brody Jeran, Mckenzie Egress, Noah Smallridge (1st) 3:24.97.

200-meter medley relay – Kenton Stump, Mckenzie Egress, Brody Jeran, Noah Smallridge (1st) 4:30.61.

13-14-year-olds

50-meter freestyle – Carter Zuliani (1st) 27.67; Preston Swift (3rd) 38.63.

100-meter backstroke – Preston Swift (2nd) 1:47.13.

100-meter breaststroke – Preston Swift (1st) 1:56.43.

200-meter freestyle – Carter Zuliani (1st) 2:29.29.

200-meter IM – Carter Zuliani (1st) 2:54.27.

15-18-year-olds

50-meter butterfly – Reis Leonard (1st) 38.76.

50-meter freestyle – Reis Leonard (1st) 30.49.

100-meter breaststroke – Preston Bennett (1st) 1:24.58.

200-meter freestyle – Preston Bennett (1st) 2:09.53; Reis Leonard (2nd) 2:36.49.

200-meter IM – Preston Bennett (1st) 2:27.88.

Advertisement

TRENDING RECIPE VIDEOS


Video News
More In Sports