Splashers split first event of the summer with Elkins Otters


ELKINS — The Buckhannon Swim Club Splashers kicked their 2022 season with a date with the Elkins Otters Swim Team last Thursday, June 9. The Splasher boys barely dropped their match-up with the Otters by a final tally of 118 to 110, while the girls claimed a 176 to 106 win. The two Splashers teams compiled a final combined score of 367, while the two Otter teams combined for 298 total points.  

The Buckhannon’s Splashers girls chalked up 28 event wins, while the boys 16 event wins; combining for 44 wins out of 80 total events on Thursday evening.  

The Splashers enjoyed strong days from essentially every age group, with Cadence Vincent, Cameron Zuliani, Tori Wilsoncroft, and Cora Cottrill leading a long list of Splashers girls that brought home multiple victories Thursday afternoon. The Splashers boys, while not quite enjoying the success that the girls did, nonetheless had many swimmers turn in a solid day in the pool, as Preston Bennett, Carter Zuliani, Brody Jeran and Jackson Richards led the way with multiple wins.   

A full list of Splasher winners, times, and final scores can be found below: 

Girls 8-under 100-meter Freestyle Relay

- Tori Wilsoncroft (7)

- Lexcie Roy (8)

- Augusta Richards (6)

- Naomi Hibbs (8)

- Combined Time: 2:08.47

Boys 9-10 100-meter Freestyle Relay

- Kyler Baisden (9)

- Hayden Anderson (10)

- Jackson Richards (10)

- Gareth Shay (10)

- Combined Time: 1:28.60

Girls 11-12 200-meter Freestyle Relay

- Mya Loudin (11)

- Makenzie Egress (12)

- Piper Zickefoose (12)

- Aubrey Shay (11)

- Combined Time: 2:47.44

Girls 15-18 200-meter Freestyle Relay 

- Cameron Zuliani (18)

- Cadence Vincent (17)

- Lillian Fetty (17)

- Alayna Whitehair (17)

- Combined Time: 2:00.65

Boys 15-18 200-meter Freestyle Relay

- Carter Zuliani (15)

- Landon Wiant (15)

- Reis Leonard (17)

- Preston Bennett (17)

- Combined Time: 1:55.68

Girls 8-under 50-meter Freestyle

- Tori Wilsoncroft (7)

- Time: 50.54 seconds

Girls 6-under 50-meter Freestyle

- Augusta Richards (6)

- Time: 1.12.69

Girls 9-10 50-meter Freestyle

- Berkeley Jeran (9)

- Time: 42.29 seconds

Boys 9-10 50-meter Freestyle

- Gareth Shay (10)

- Time: 43.18 seconds

Girls 11-12 100-meter Freestyle

- Aubrey Shay (11)

- Time: 1:17.76

Girls 8-under 25-meter Backstroke

- Tori Wilsoncroft (7)

- Time: 25.94 seconds

Girls 9-10 25-meter Backstroke

- Cora Cottrill (10)

- Time: 21.96 seconds

Boys 9-10 25-meter Backstroke

- Gareth Shay (10)

- Time: 23.19 seconds

Girls 11-12 50-meter Backstroke

- Aubrey Shay (11)

- Time: 42.12 seconds

Girls 13-14 50-meter Backstroke

- Rylee Yardley (13)

- Time: 43.76 seconds

Girls 15-18 50-meter Backstroke

- Cadence Vincent (17)

- Time: 30.47 seconds

Boys 15-18 50-meter Backstroke

- Preston Bennett (17)

- Time: 31.63 seconds

Girls 9-10 100-meter IM

- Berkeley Jeran (9)

- Time: 1:47.37

Girls 11-12 100-meter IM

- Jackson Richards (10)

- Time: 1:49.25

Girls 15-18 100-meter IM

- Alayna Whitehair

- Time: 1:14.59

Boys 15-18 100-meter IM

- Preston Bennett (17)

- Time: 1:07.23

Girls 8-under 25-meter Breaststroke

- Tori Wilsoncroft (7)

- Time: 39.18 seconds

Girls 6-under 25-meter Breaststroke 

- Augusta Richards (6)

- Time: 51.92 seconds

Boys 8-under 25-meter Breaststroke 

- Henry Malone (8)

- Time: 57.43 seconds

Boys 9-10 25-meter Breaststroke 

- Jackson Richards (10)

- Time: 25.80

Girls 11-12 50-meter Breaststroke 

- Piper Zickefoose (12)

- Time: 57.13 seconds

Girls 15-18 50-meter Breaststroke

- Cameron Zuliani (18)

- Time: 38.71 seconds

Girls 8-under 25-meter Freestyle 

- Charlotte Helmick (8)

- Time: 33.56 seconds

Girls 6-under 25-meter Freestyle 

- Augusta Richards (6)

- Time: 36.98 seconds

Boys 6-under 25-meter Freestyle

- Gentry Roy (4)

- Time: 50.69 seconds

Girls 9-10 25-meter Freestyle

- Hayden Anderson (10)

- Time: 22.26 seconds

Boys 9-10 25-meter Freestyle

- Thomas Wilsoncroft (9)

- Time: 19.01 seconds

Boys 13-14 50-meter Freestyle

- Brody Jeran (13)

- Time: 30.01 seconds

Girls 15-18 50-meter Freestyle

- Cadence Vincent (17)

- Time: 26.92 seconds

Girls 9-10 25-meter Fly

- Cora Cottrill (10)

- Time: 19.42 seconds

Boys 9-10 25-meter Fly

- Jackson Richards (10)

- Time: 22.87 seconds

Girls 11-12 50-meter Fly

- Aubrey Shay (11)

- Time: 42.86 seconds

Boys 13-14 50-meter Fly

- Brody Jeran (13)

- Time: 37.91 seconds

Girls 15-18 50-meter Fly

- Cadence Vincent (17)

- Time: 29.92 seconds

Boys 15-18 50-meter Fly

- Preston Bennett (17)

- 28.87 seconds

Girls 9-10 100-meter Medley Relay

- Madison Cutright (10)

- Cora Cottrill (10)

- Berkeley Jeran (9)

- Marishka Ware (9)

- Combined Time: 1:49.16

Boys 9-10 100-meter Medley Relay

- Felix Stump (9)

- Gareth Shay (10)

- Thomas Wilsoncroft (9)

- Austin Warren (9)

- Combined Time: 2:00.23

Girls 15-18 100-meter Medley Relay

- Cadence Vincent (17)

- Alayna Whitehair (17)

- Cameron Zuliani (18)

- Cate O’Neill (15)

- Combined Time: 2:24.24

Boys 15-18 100-meter Medley Relay

- Preston Swift (15)

- Carter Zuliani (15)

- Reis Leonard (17)

- Preston Bennett (17)

- Combined Time: 2:22.68

Boys: 

Buckhannon Swim Club - 110

Elkins Otters - 118 

Girls: 

Buckhannon Swim Club - 176

Elkins Otters - 106

Combined: 

Buckhannon Swim Club - 367

Elkins Otters - 298

TRENDING RECIPE VIDEOS

More In Sports