Splashers narrowly defeated by Bridgeport Country Club


BRIDGEPORT – The Buckhannon Swim Club Splashers came up just short in a dual meet with the Bridgeport Country Club Sharks last Tuesday in Bridgeport.

The boy’s team lost a 146-119 decision while the girl’s team lost a 173-88 verdict.

The combined score was in favor of Bridgeport by a 318-239  margin.

On the boy’s side, they won 17 events while the girls won 13 events.

The Splasher’s home meet last Thursday with the Fairmont Area Swim team was rained out.

They were scheduled to compete this past Tuesday against the Clarksburg Swim Team and Thursday at home against Bridgeport.

They will return to action Tuesday, July 3 when they visit Shinnston for a meet at 6:30 p.m.

The Splashers will return home Thursday, July 5 when the host the Bridgeport Country Club in a rematch.

Splasher Results

Girls

U6 25M backBerkerley Jeran (2nd, 42.75)

U6 25M free Berkerley Jeran (1st, 30.81)

9&10 25M breast – Karson Karickhoff (1st, 35.62); Baylee Stalnaker (2nd, 45.03)

9&10 25M free – Karson Karickhoff (4th, 28.41)

9&10 50M free – Karson Karickhoff (2nd, 1:01.31); Baylee Stalnaker (4th, 1:05.79)

11&12 50M back – Riley Vincent (1st, 33.57)

11&12 50M breast – Riley Vincent (1st, 45.65); Ava Lantz (3rd, 54.31)

11&12 50M free – Riley Vincent (1st, 34.03); Ava Lantz (3rd, 40.68)

11&12 100M free – Ava Lantz (1st, 1:26.87)

13&14 50M back – Cadence Vincent (1st, 32.31)

13&14 50M butterfly – Cadence Vincent (1st, 32.09); Cameron Zuliani (2nd, 32.81)

13&14 50M free – Cadence Vincent (1st, 28.66); Cameron Zuliani (2nd, 30.41)

15-18 50M back – Jennifer Williams (1st, 41.38)

15-18 50M free – Jennifer Williams (1st, 38.31)

15-18 100M free – Cameron Zuliani (1st, 1:08.22)

15-18 100M IM – Jennifer Williams (1st, 1:27.63)

Boys

U8 25M breast– Clayton Lantz (1st, 33.07); Mason Lantz (2nd, 45.03)

U8 25M butterfly – Mason Lantz (1st, 35.47); Tristan Bailey (2nd, 46.28)

U8 25M free – Tristan Bailey (1st, 34.94); Daniel Stalnaker (2nd, 36.31)

U8 50M free – Clayton Lantz (1st, 56.78); Mason Lantz (2nd, 57.88), Daniel Stalnaker (3rd, 1:31.91)

U8 100M freestyle relay – Tristan Bailey, Clayton Lantz, Daniel Stalnaker, Mason Lantz (1st, 2:14.03)

U8 100M medley relay – Daniel Stalnaker, Clayton Lantz, Mason Lantz, Tristan Bailey (1st, 3:08.81)

9&10 25M free – Brody Jeran (1st, 16.90)

9&10 50M back – Brody Jeran (1st, 23.87)

9&10 50M free – Brody Jeran (1st, 38.78)

13&14 50M back – Preston Bennett (1st, 37.97)

13&14 50M butterfly – Blake Roessing (1st, 1:11.18)

13&14 50M free – Preston Bennett (1st, 31.19); Blake Roessing (2nd, 34.53) Hayden Smith (3rd, 34.85)

13&14 100M free – Blake Roessing (1st, 1:12.22); Hayden Smith (3rd, 1:46.35)

13&14 100M IM – Preston Bennett (1st, 1:24.53)

13&14 200M freestyle relay – Preston Bennett, Hayden Smith, Blake Roessing, Cameron Zuliani (1st, 2:23.50)

U13&14 200M medley relay – Cadence Vincent, Preston Bennett, Blake Roessing, Hayden Smith (1st, 2:52.50)

15-18 50M back – Stephen Groves (2nd, 38.22)

15-18 50M butterfly – Stephen Groves (1st, 31.85)

15-18 100M IM– Stephen Groves (2nd, 1:13.90)


Video News
More In Sports