Splashers get sweep over Bridgeport Swim Team

Brody Jeran of the Buckhannon Splashers won two events in the 9-10-year-old division in their meet with the Bridgeport Swim Team Thursday evening at the high school. Jeran won the 25-yard backstroke and the 50-yard freestyle. The boys bested Bridgeport by a 195-166 score.

TENNERTON – The Buckhannon Splashers made it a clean sweep over the visiting Bridgeport Swim Team here Thursday in their home opener.

The girls won a 217-105 decision while the boys earned a hard-fought 195-166 verdict.

On the girls side, they dominated the swim meet winning 31 of the 36 events held.

Cameron Zuliani won a trio of events in the 15-18-year-old age group – the 50-yard butterfly, the 100-yard freestyle and the 10-yard IM.

In the 13-14-year-old division, Cadence Vincent and Alayna Whitehair each won three events.

Vincent won the 50-yard breaststroke, the 50-yard butterfly and the 100-yard freestyle while Whitehair won the 50-yard backstroke, the 50-yard freestyle and the 100-yard IM.

The Splashers earned eight victories in the 11-12-year-old age group.

Riley Vincent won the 50-yard backstroke, the 50-yard butterfly and the 100-yard IM, Mallory Hughes claimed the 50-yard breaststroke and the 100-yard freestyle and Sammie Shay won the 50-yard freestyle.

The 200-yard freestyle and medley teams were also victorious in the age group.

In the 9-10-year-old division, Aubry Shay won the 100-yard IM, Lena Rose Walker took the 25-yard backstroke, Karson Karickhoff won the 25-yard breaststroke, Piper Zickefoose won the 50-yard freestyle and the 100-yard freestyle and medley teams both won their events.

Aubry Shay won the 25-yard butterfly and the 50-yard freestyle while both the 100-yard freestyle and 100-yard medley relay teams won.

In U6, Berkeley Jeran claimed two events, the 25-yard butterfly and the 50-yard freestyle while Hazel Malone won the 50-yard breaststroke.

On the boys side, they won 23 events.

In the 15-18-year-old division, Sam Squires won the 50-yard breaststroke while Stephen Groves won the 100-yard freestyle and the 200-yard freestyle and medley teams were victorious.

Preston Bennett claimed three wins in the 13-14-year-old division taking the 50-yard breaststroke, 100-yard freestyle and the 100-yard IM while Connor Wood won the 50-yard freestyle and Gavin Bender won the 50-yard butterfly.

Both relay teams, the 200-yard freestyle and 200-yard, medley also won their events.

Carter Zuliani won three events in the 11-12-year-old division.

He claimed the 50-yard butterfly, the 50-yard freestyle and the 100-yard IM.

Brody Jeran won a pair of events in the 9-10-year-old division.

He won the 25-yard backstroke and the 50-yard freestyle.

In the U8 division, the boys brought home seven wins.

Clay Lantz won the 25-yard backstroke and the 50-yard freestyle, Mason Lantz won the 25-yard butterfly, Gareth Shay won the 25-yard breaststroke, Jackson Richards won the 25-yard freestyle and the 100-yard freestyle and medley relay team won.

The Splashers will be back in action Tuesday when they swim on the road against Club Mountaineer at 5 p.m.

SPLASHER RESULTS

GIRLS

Buckhannon 217          Bridgeport 105

U6 25-yard backstroke – Berkeley Jeran (2nd, 28.74); Hazel Malone (3rd, 52.48.0); Kara Hildreth (5th, 1:05.4).

U6 25-yard butterfly – Berkeley Jeran (1st, 36.38).

U6 50-yard breaststroke – Hazel Malone (1st, 38.79); Kara Hildreth (2nd, 42.68).

U6 50-yard freestyle – Berkeley Jeran (1st, 58.58); Hazel Malone (2nd, 1:29.0); Kara Hildreth (4th, 1:40.0).

U8 25-yard backstroke – Adelynn Anderson (1st, 33.42); Hayden Anderson (3rd, 41.75); Maggie O’Neill (4th, 41.84).

U8 25-yard breaststroke – Adelynn Anderson (2nd, 39.54); Maggie O’Neill (4th, 43.27).

U8 25-yard butterfly – Aubry Shay (1st, 26.08).

U8 25-yard freestyle – Hayden Anderson (2nd, 37.04); Maggie O’Neill (3rd, 42.19).

U8 50-yard freestyle – Aubry Shay (1st, 54.43); Adelynn Anderson (3rd, 1:08.3); Hayden Anderson (4th, 1:33.4).

U8 Mixed 100-yard freestyle relay– Adelynn Anderson, Jackson Richards, Maggie O’Neill, Aubry Shay (1st, 1:53.7); Berkeley Jeran, Tristan Bailey, Hazel Malone, Hayden Anderson (2nd, 2:15.5).

U8 100-yard medley relay – Adelynn Anderson, Jackson Richards, Maggie O’Neill, Aubry Shay (1st, 2:20.6); Berkeley Jeran, Tristan Bailey, Hazel Malone, Hayden Anderson (2nd, 2:59.8).

U10 100-yard IM – Aubry Shay (1st, 1:55.5); Lena Rose Walker (3rd, 2:20.1); Karson Karickhoff (4th, 2:25.0).

9-10 25-yard backstroke – Lena Rose Walker (1st, 26.65); Piper Zickefoose (2nd, 31.04); Karson Karickhoff (3rd, 31.55).

9-10 25-yard breaststroke – Karson Karickhoff (1st, 30.52); Lena Rose Walker (2nd, 31.93).

9-10 25-yard butterfly – Piper Zickefoose (2nd, 31.58); Norah Malone (3rd, 42.68).

9-10 25-yard freestyle – Norah Malone (2nd, 28.6).

9-10 50-yard freestyle – Piper Zickefoose (1st, 52.42); Norah Malone (3rd, 1:09.0).

9-10 100-yard freestyle relay – Karson Karickhoff, Norah Malone, Lena Rose Walker, Piper Zickefoose (1st, 1:40.8).

9-10 100-yard medley relay – Karson Karickhoff, Norah Malone, Lena Rose Walker, Piper Zickefoose (1st, 2:15.9).

11-12 50-yard backstroke – Riley Vincent (1st, 34.66); Sammie Shay (2nd, 45.44).

11-12 50-yard breaststroke – Mallory Hughes (1st, 50.02).

11-12 50-yard butterfly – Riley Vincent (1st, 36.24); Mallory Hughes (2nd, 50.25).

11-12 50-yard freestyle – Sammie Shay (1st, 38.89)

11-12 100-yard freestyle – Mallory Hughes (1st, 1:25.2).

11-12 100-yard IM – Riley Vincent (1st, 1:22.3); Sammie Shay (2nd, 1:42.3).

11-12 Mixed 200-yard freestyle relay – Sammie Shay, Jeremy Allman,  Mallory Hughes, Aubry Shay (1st, 2:29.3).

11-12 Mixed 200-yard medley relay – Sammie Shay, Jeremy Allman,  Mallory Hughes, Aubry Shay (1st, 2:55.7).

13-14 50-yard backstroke – Alayna Whitehair (1st, 35.93).

13-14 50-yard breaststroke – Cadence Vincent (1st, 38.97).

13-14 50-yard butterfly – Cadence Vincent (1st, 31.18).

13-14 50-yard freestyle – Alayna Whitehair (1st, 31.62).

13-14 100-yard freestyle – Cadence Vincent (1st, 1:00.7).

13-14 100-yard IM – Alayna Whitehair (1st, 1:18.3).

15-18 50-yard butterfly – Cameron Zuliani (1st, 32.8.).

15-18 100-yard freestyle – Cameron Zuliani (1st, 1:06.5).

15-18 100-yard IM – Cameron Zuliani (1st, 1:16.6).

BOYS

Buckhannon 195          Bridgeport 166

U8 25-yard backstroke – Clay Lantz (1st, 24.98); Jackson Richards (3rd, 33.50); Tristan Bailey (29.77).

U8 25-yard breaststroke – Gareth Shay (1st, 36.33); Parker Bennett (2nd, 36.40); Tristan Bailey (3rd, 48.07).

U8 25-yard butterfly – Mason Lantz (1st, 26.41); Clay Lantz (2nd, 29.43); Gareth Shay (3rd, 33.40).

U8 25-yard freestyle – Jackson Richards (1st, 23.22); Parker Bennett (2nd, 29.33); Tristan Bailey (4th, 33.16).

U8 50-yard freestyle – Clay Lantz (1st, 48.53); Mason Lantz (2nd, 51.64); Gareth Shay (4th, 59.74).

U8 100-yard freestyle relay– Clay Lantz, Parker Bennett, Gareth Shay, Mason Lantz (1st, 1:43.2).

U8 100-yard medley relay – Clay Lantz, Parker Bennett, Gareth Shay, Mason Lantz (1st, 2:08.0).

9-10 25-yard backstroke – Brody Jeran (1st, 21.88); Noah Smallridge (5th, 45.24); Kenton Stump (6th, 46.48).

9-10 25-yard breaststroke – Riley Bender (3rd, 34.57); Noah Smallridge (5th, 39.18).

9-10 25-yard butterfly – Brody Jeran (2nd, 23.09);

9-10 25-yard freestyle – Noah Smallridge (4th, 32.51); Kenton Stump (5th, 35.29).

9-10 50-yard freestyle – Brody Jeran (1st, 36.71); Riley Bender (4th, 52.93); Kenton Stump (6th, 1:24.5).

9-10 100-yard IM – Mason Lantz (2nd, 2:21.0): Riley Bender (3rd, 2:34.6); Parker Bennett (4th, 2:38.0).

9-10 100-yard freestyle relay – Noah Smallridge, Kenton Stump, Brody Jeran, Riley Bender (2nd, 1:49.2).

9-10 100-yard medley relay – Noah Smallridge, Kenton Stump, Brody Jeran, Riley Bender (2nd, 2:25.0).

11-12 50-yard backstroke – Jeremy Allman (4th, 55.84).

11-12 50-yard breaststroke – Jeremy Allman (3rd, 53.06).

11-12 50-yard butterfly – Carter Zuliani (1st, 37.38).

11-12 50-yard freestyle – Carter Zuliani (1st, 1:10.9).

11-12 100-yard IM – Carter Zuliani (1st, 1:24.3); Jeremy Allman (5th, 1:58.1).

11-12 Mixed 200-yard freestyle relay  Sammie Shay, Jeremy Allman, Mallory Hughes, Aubry Shay (2nd, 3:24.2).

13-14 50-yard backstroke – Connor Wood (2nd, 47.93); Jack Malone (4th, 54.98); Aiden Bender (5th, 59.49).

13-14 50-yard breaststroke – Preston Bennett (1st, 41.83): Aiden Bender (2nd, 54.16); Jack Malone (3rd, 1:09.90).

13-14 50-yard butterfly – Gavin Bender (1st, 49.49); Aiden Bender (2nd, 57.82).

13-14 50-yard freestyle – Connor Wood (1st, 40.44); Gavin Bender (2nd, 41.89); Jack Malone (4th, 45.38).

13-14 100-yard freestyle – Preston Bennett (1st, 1:03.8); Connor Wood (2nd, 1:29.1); Gavin Bender (3rd, 1:30.8).

13-14 100-yard IM – Preston Bennett (1st, 1:14.1).

13-14 Mixed 200-yard freestyle relay – Alayna Whitehair, Carter Zuliani, Aiden Bender, Preston Bennett (1st, 2:11.5); Connor Wood, Jack Malone, Gavin Bender, Cadence Vincent (2nd, 2:27.3).

13-14 Mixed 200-yard medley relay – Alayna Whitehair, Carter Zuliani, Aiden Bender, Preston Bennett (1st, 2:41.9); Connor Wood, Jack Malone, Gavin Bender, Cadence Vincent (2nd, 2:57.8).

15-18 50-yard backstroke – Dane Ammons (3rd, 37.82); Rhet Ammons (4th, 51.86).

15-18 50-yard breaststroke – Sam Squires (1st, 35.42); Stephen Groves (2nd, 38.06); Rhet Ammons (4th, 52.57).

15-18 50-yard freestyle – Rhet Ammons (3rd, 41.07).

15-18 100-yard freestyle – Stephen Groves (1st, 1:03.9); Sam Squires (2nd, 1:07.3); Dane Ammons (4th, 1:12.7).

15-18 100-yard IM – Stephen Groves (2nd, 1:13.8); Sam Squires (3rd, 1:15.0); Dane Ammons (4th, 1:24.6).

15-18 Mixed 200-yard freestyle relay – Sam Squires, Dane Ammons, Cameron Zuliani, Stephen Groves (1st, 2:01.5).

15-18 Mixed 200-yard medley relay – Sam Squires, Dane Ammons, Cameron Zuliani, Stephen Groves (1st, 2:15.9).

Advertisement


Video News
More In Sports