Short-handed Splashers perform well but tumble to Morgantown United Aquatic Club


MORGANTOWN – With summer vacations in full effect, the Buckhannon Splashers took a short-handed team to Morgantown Tuesday in a dual meet with the Morgantown United Aquatic Club.

Only six girls were able to compete for the Splashers as they dropped a 215-63 decision.

On the boys’ side, eight performers swam as they lost a 180-90 decision.

The six girls did, however, win 17 events for the Splashers

Berkeley Jeran won all three of her events in the U6 division, the 25-meter backstroke, the 25-meter butterfly and the 50-meter freestyle.

Lena Rose Walker and Baylee Stalnaker both won three events for the Splashers in the 9-10-year-old division.

Walker won the 25-meter backstroke, the 25-meter butterfly and the 50-meter freestyle while Stalnaker won the 25-meter breaststroke, the 25-meter freestyle and the 100-meter IM.

Mallory Hughes was victorious in the 11-12-year-old 50-meter freestyle.

Lillian Fetty won all three of her events in the 13-14-year-old division claiming the 50-meter freestyle, the 100-meter backstroke and the 100-meter breaststroke.

Cameron Zuliani also won three events in the 15-18-year-old division as  she claimed the 50-meter butterfly, the 100-meter backstroke and the 100-meter breaststroke.

The mixed foursome of Connor Wood, Zuliani, Blake Roessing and Sam Squires won the 15-18-year-old medley relay.

The eight boys won 17 events.

Jackson Richards won the 25-meter backstroke and the 25-meter freestyle in the U8 division.

Brody Jeran and Daniel Stalnaker won five events in the 9-10-year-old division.

Jeran won three events, the 25-meter backstroke, the 25-meter butterfly and the 50-meter freestyle while Stalnaker won the 25-meter breaststroke and the 25-meter freestyle.

Carter Zuliani won all three of his events in the 11-12-year-old division, taking the 50-meter breaststroke, the 100-meter freestyle and the 100-meter IM.

Blake Roessing claimed three events in the 13-14-year-old division, winning the 50-meter butterfly, the 200-meter freestyle and the 200-meter IM.

Sam Squires took home three events in the 15-18-year-old division, the 50-meter freestyle, the 100-meter breaststroke and the 200-meter freestyle.

The foursome of Wood, Cameron Zuliani, Squires and Roessing won the 15-18-year-old division 200-meter freestyle relay.

The Splashers were scheduled to have their final home meet Thursday against Grafton.

They will wrap up their regular season Tuesday at Bridgeport at 6 p.m.

SPLASHER RESULTS

GIRLS

MUAC 215                               Buckhannon 63

U6 25-meter backstroke – Berkley Jeran (1st, 26.79)

U6 25-meter butterfly – Berkley Jeran (1st, 26.54)

U6 50-meter freestyle – Berkley Jeran (1st, 47.64)

9-10 25-meter backstroke – Lena Rose Walker (1st, 26.20)

9-10 25-meter breaststroke – Baylee Stalnaker (1st, 23.70)

9-10 25-meter butterfly – Lena Rose Walker (1st, 26.90).

9-10 25-meter freestyle – Baylee Stalnaker (1st, 18.59).

9-10 50-meter freestyle – Lena Rose Walker (1st, 48.29).

9-10 100-meter IM – Baylee Stalnaker (1st, 1:44.14).

11-12 50-meter backstroke – Mallory Hughes (2nd, 44.64).

11-12 50-meter breaststroke – Mallory Hughes (2nd, 44.86).

11-12 50-meter freestyle – Mallory Hughes (1st, 33.31).

13-14 50-meter freestyle – Lillian Fetty (1st, 31.29).

13-14 100-meter backstroke – Lillian Fetty (1st, 1:19.73)

13-14 100-meter breaststroke – Lillian Fetty (1st, 1:40.96).

15-18 50-meter butterfly – Cameron Zuliani (1st, 29.46).

15-18 100-meter backstroke – Cameron Zuliani (1st, 1:10.99)

15-18 100-meter breaststroke – Cameron Zuliani (1st, 1:19.50).

15-18 (mixed) medley relay – Connor Wood, Cameron Zuliani, Blake Roessing, Sam Squires (1st, 2:18.11).

BOYS

MUAC 180                             Buckhannon 90

U8 25-meter backstroke – Jackson Richards (1st, 25.81); Tristan Bailey (2nd, 29.11).

U8 25-meter breaststroke – Tristan Bailey (4th, 58.38).

U8 25-meter freestyle – Jackson Richards (1st, 21.12).

9-10 25-meter backstroke – Brody Jeran (1st, 18.83).

9-10 25-meter breaststroke – Daniel Stalnaker (1st, 29.69).

9-10 25-meter butterfly – Brody Jeran (1st, 18.31); Daniel Stalnaker (3rd, 26.58).

9-10 25-meter freestyle – Daniel Stalnaker (1st, 21.08).

9-10 50-meter freestyle – Brody Jeran (1st, 33.36).

11-12 50-meter breaststroke – Carter Zuliani (1st, 41.27).

11-12 100-meter freestyle – Carter Zuliani (1st, 1:02.94).

11-12 100-meter IM – Carter Zuliani (1st, 1:17.49).

13-14 100-meter backstroke – Connor Wood (2nd, 1:28.46).

13-14 100-meter breaststroke – Connor Wood (2nd, 1:44.46).

13-14 50-meter butterfly – Blake Roessing (1st, No time given).

13-14 50-meter freestyle – Connor Wood (2nd, 34.15).

13-14 200-meter freestyle – Blake Roessing (1st, 2:24.42).

13-14 200-meter IM – Blake Roessing (1st, 2:39.97).

15-18 50-meter freestyle – Sam Squires (1st, 25.19).

15-18 100-meter breaststroke – Sam Squires (1st, 1:11.03).

15-18 200-meter freestyle – Sam Squires (1st, 2:27.65).

15-18 200-meter freestyle relay – Connor Wood, Cameron Zuliani, Sam Squires, Blake Roessing (1st, 1:57.81).

Advertisement


Video News
More In Sports