Short-handed Splashers fall to Barbour County


PHILIPPI – Taking less than a pair of full teams on both the boys’ and girls’ side, the Buckhannon Swim Club Splashers lost an outing to the Barbour County Swim Team Barracudas.

The girls lost a 251-96 decision not having entries in 10 events while the boys lost a 198-95 verdict having to skip 20 events with no performers.

The girls still won 11 events while the boys won 14 events.

The Splashers were scheduled to be in the pool Thursday at home against Shinnston.

They will return to action Tuesday facing off against the Clarksburg Country Club.

BUCKHANNON SPLASHER

RESULTS

Girls

Barbour County 251           

Buckhannon 96

Under 6

25-meter backstroke – Tori Wilsoncroft (1st) 31.97.

25-meter breaststroke – Augusta Richards (1st) 1:10.44.

25-meter freestyle – Tori Wilsoncroft (1st) 33.72; Augusta Richards (3rd) 52.03.

50-meter freestyle – Tori Wilsoncroft (1st) 1:24.50; Augusta Richards (2nd) 1:50.32.

7-8 year-olds

25-meter backstroke – Aniyah Guady (3rd) 59.81.

25-meter breaststroke – Kara Hildreth (DQ); Naomi Hibbs (DQ); Aniyah Guady (DQ).

25-meter butterfly -- Kara Hildreth (1st) 39.84.

25-meter freestyle – Kara Hildreth (2nd) 38.93; Naomi Hibbs (4th) 45.59; Aniyah Guady (5th) 1:13.28.

50-meter freestyle – Naomi Hibbs (2nd) 1:34.89.

100-meter freestyle relay – Kara Hildreth, Augusta Richards, Naomi Hibbs, Tori Wilsoncroft (2nd) 2:42.31

100-meter medley relay – Tori Wilsoncroft, Augusta Richards, Kara Hildreth, Naomi Hibbs (1st) 3:36.57.

9-10 year-olds

25-meter backstroke – Cora Cottrill (2nd) 27.28; Aspen Manning (3rd) 28.33; Madison Cutright (4th) 36.60.

25-meter breaststroke – Aspen Manning (4th) 37.82; Maggie O’Neill (5th) 37.84; Marissa Stripling (DQ).

25-meter butterfly – Maggie O’Neill (3rd) 32.47; Cora Cottrill (4th) 35.97; Mckenzie March (5th) 58.19.

25-meter freestyle – Cora Cottrill (1st) 25.63; Madison Cutright (2nd) 27.97; Mckenzie March (5th) 49.28.

50-meter freestyle – Marissa Stripling (2nd) 58.63; Madison Cutright (3rd) 1:01.07; Mckenzie March (6th) 1:28.52.

100-yard IM – Aspen Manning (DQ); Marissa Stripling (DQ).

100-meter freestyle relay – Aspen Manning, Madison Cutright, Marissa Stripling, Cora Cottrill (2nd) 1:46.41.

100-meter medley relay – Cora Cottrill, Marissa Stripling, Aspen Manning, Madison Cutright (DQ).

11-12 year-olds

50-meter backstroke – Makenzie Egress (4th) 1:02.62; Elizabeth Hurst (5th) 1:07.41.

50-meter breaststroke – Karson Karickhoff (1st) 56.01; Lena Rose Walker (3rd) 1:02.10.

50-meter butterfly – Lena Rose Walker (3rd) 1:08.60.

50-meter freestyle – Karson Karickhoff (4th) 48.31; Makenzie Egress (5th) 54.75; Elizabeth Hurst (6th) 54.88.

100-meter freestyle – Elizabeth Hurst (4th) 2:00.94; Makenzie Egress (5th) 2:06.83.

100-meter IM – Karson Karickhoff (3rd) 1:57.81.

100-meter freestyle relay – Elizabeth Hurst, Makenzie Egress, Lena Rose Walker, Karson Karickhoff (2nd) 3:17.07

100-meter medley relay – Makenzie Egress, Lena Rose Walker, Karson Karickhoff, Elizabeth Hurst (DQ)

13-14 year-olds

50-meter backstroke – No entries.

50-meter breaststroke – No entries.

50-meter butterfly – No entries.

50-meter freestyle – No entries.

100-meter freestyle – No entries.

100-meter IM – No entries.

200-meter freestyle relay – No entries.

200-meter medley relay – No entries.

15-18 year-olds

50-meter backstroke – No entries.

50-meter breaststroke – Lillian Fetty (2nd) 54.62.

50-meter butterfly – McKenzie Reynolds (1st) 36.97; Lillian Fetty (4th) 41.59.

50-meter freestyle – McKenzie Reynolds (1st) 32.53.

100-meter freestyle – McKenzie Reynolds (2nd) 1:12.20.

100-meter IM – Lillian Fetty (2nd) 1:28.03.

200-meter freestyle relay – No entries.

200-yard medley relay – McKenzie Reynolds, not listed, Lillian Fetty, Beth O’Neill (DQ).

BOYS

Barbour County 198

Buckhannon 95

Under 6

25-meter backstroke – No entries

25-meter freestyle – No entries.

7-8 year-olds

25-meter backstroke – Rylan Bennett (1st) 43.35.

25-meter breaststroke  Thomas Wilsoncroft (1st) 50.12.

25-meter butterfly – Felix Stump (1st) 41.12.

25-meter freestyle – Thomas Wilsoncroft (1st) 26.25; Rylan Bennett (2nd) 39.63.

50-meter freestyle – Thomas Wilsoncroft (1st) 1:04.91; Felix Stump (2nd) 1:14.80; Rylan Bennett (3rd) 1:29.72.

100-meter freestyle relay – Felix Stump, not listed, Rylan Bennett, Thomas Wilsoncroft (1st) 2:28.28.

100-meter medley relay – Rylan Bennett, Thomas Wilsoncroft, Felix Stump, not listed (1st) 3:21.13.

9-10 year-olds

25-meter backstroke – No entries.

25-meter breaststroke – Jackson Richards (1st) 28.07; Tristan Bailey (DQ).

25-meter freestyle – Jackson Richards (1st) 18.50; Tristan Bailey (4th) 31.06.

25-meter butterfly – No entries.

50-meter freestyle – No entries.

100-meter IM – Jackson Richards (1st) 1:56.68; Tristan Bailey (3rd) 3:26.52; Felix Stump (DQ)

100-meter freestyle relay – No entries.

100-meter medley relay – No entries.

11-12-year-olds

50-meter backstroke – Kenton Stump (2nd) 1:03.22; Noah Smallridge (DQ).

50-meter breaststroke  No entries.

50-meter butterfly – No entries.

50-meter freestyle – Kenton Stump (2nd) 53.31; Noah Smallridge (4th) 1:12.84.

100-meter freestyle – No entries.

100-meter IM – Kenton Stump (2nd) 2:26.65.

200-meter freestyle relay – No entries.

100-meter medley relay – No entries.

13-14-year-olds

50-meter backstroke – No entries.

50-meter breaststroke – Preston Swift (2nd) 52.12.

50-meter butterfly – No entries.

50-meter freestyle – Preston Swift (1st) 37.28.

100-meter freestyle – No entries.

100-meter IM – Preston Swift (3rd) 1:37.75.

200-yard freestyle relay – No entries.

200-yard medley relay – No entries.

15-18-year-olds

50-meter backstroke – No entries.

50-meter breaststroke – Reis Leonard (1st) 39.50.

50-meter butterfly – No entries.

50-meter freestyle – Reis Leonard (1st) 29.25.

100-meter freestyle – Reis Leonard (1st) 1:06.43.

100-meter IM – No entries.

200-meter freestyle relay – No entries.

Advertisement

TRENDING RECIPE VIDEOS


Video News
More In Sports