Schedule for W. Va. boys basketball regionals released

#2 point guard Zach Calef-Boring fends off a Bridgeport defender during their first-round sectional match-up. While the Bucs season ended with a loss to Bridgeport, the Indians chase for a state title continues they are scheduled to play Wheeling Park in the first-round of Class-AAAA Region I tournament on Wednesday, March 9. ROBERTA HATCHER/The Record Delta

BUCKHANNON — After sectional tournaments across the state concluded last week, the slate of boys high school regional games are set to begin Tuesday, March 8, and will conclude with regional championship games scheduled to take place on Thursday, March 10. All regional games are set for 7 p.m. tip-off. 

Regional champions will gain the honor to advance on to the WVSSAC Boys High School Basketball Championships which will start on Tuesday, March 15 and conclude on Saturday, March 19. 

Class AAAA

Wednesday, March 9

Region I

University (16-8) at Morgantown (19-4)

Wheeling Park (15-9) at Bridgeport (11-12)

Region II

Hedgesville (15-6) at Jefferson (21-0)

Musselman (11-10) at Martinsburg (12-11)

Region III

George Washington (19-5) at Greenbrier East (13-10)

Princeton (13-7) at South Charleston (19-5)

Region IV

Huntington (10-12) at Parkersburg South (19-3)

St. Albans (15-7) at Cabell Midland (13-10)

 

Class AAA

Tuesday, March 8

Region I

North Marion (12-9) at Berkeley Springs (18-5)

Keyser (7-17) at Wheeling Central Catholic (19-3)

Region II

Robert C. Byrd (13-10) at Fairmont Senior (20-3)

Grafton (17-7) at Elkins (21-3)

Region III

Sissonville (7-17) at Shady Spring (22-1)

Westside (10-14) at Herbert Hoover (18-6)

Region IV

Nitro (10-14) at Logan (22-2)

Scott (15-9) at Winfield (14-10)

 

Class AA

Thursday, March 10

Region I

Wirt County (9-13) at St. Marys (21-2)

Magnolia (9-14) at Williamstown (17-6)

Region II

Frankfort (4-17) at South Harrison (22-1)

Braxton County (13-11) at Moorefield (11-12)

Region III

Liberty Raleigh (8-13) at Wyoming East (12-11)

Bluefield (18-5) at Chapmanville (13-10)

Region IV

Charleston Catholic (10-13) at Poca (22-1)

Buffalo (10-13) at Ravenswood (19-4)

Class A

Wednesday, March 9

Region I

Clay-Battelle (11-11) at Madonna (16-7)

Cameron (17-6) at Tyler Consolidated (15-9)

Region II

Tygarts Valley (14-8) at Tucker County (22-2)

East Hardy (11-13) at Pendleton County (18-3)

Region III

Greater Beckley Christian (4-20) at Webster County (20-3)

Greenbrier West (15-9) at James Monroe (24-0)

Region IV

Tug Valley (12-10) at Huntington St. Joseph’s (17-7)

Gilmer County (7-16) at Man (20-2)

TRENDING RECIPE VIDEOS

More In Sports