Oliveto, Zuliani help Little Lady Bucs take Wesleyan Invitational


BUCKHANNON – Catherine Oliveto won four events and Cameron Zuliani claimed three here recently to lead the Buckhannon-Upshur Middle School Little Lady Bucs to a runaway victory in the West Virginia Wesleyan College Bobcat Middle School Invitational track and field meet.

Oliveto triumphed in the high jump (4-8), 100 meters (13.33), 200 meters (27.48) and 400 meters (1:03.24), while Zuliani was victorious in the shot put (34-0), discus (97-4) and 200-meter hurdles (32.90).

The Little Lady Bucs wound up winning 14 of the 18 events, and added seven runner-up finishes, seven thirds, four fourths, three fifths and three sixths to rack up 269 points. Tygarts Valley was second with 107, Lincoln third with 88 and Buckhannon-B fourth with 31.

The other Buckhannon event winners were Cadence Vincent in the 800 meters (2:51.86), Sara Ward in the 1,600 meters (7:09.31), Jessica Williams in the 3,200 meters (13:59.41), the 4x100-meter relay foursome of Dezi Pugh, Reagan McVay, Amberly Ward and Chloe Cale (1:00.28), the 4x200-meter quartet of Claire Coffman, Miah Reger, Pugh and McVay (2:06.27), the 4x400-meter team of Reger, Tessa Hollen, Caroline Frye and Kierra Abogast (5:00.76) and the 4 x 800-meter squad of Frye, Hollen, Vincent and Arbogast (11:44.81).

The second places went to Cale in the 100 meters (14.31), Frye in the 400 meters (1:08.38), Arbogast in the 800 meters (2:53.72), Zuliani in the 75-meter hurdles (13.89), Pugh in the 200-meter hurdles (33.88), Catherine Neely in the shot put (30-11 ½) and the shuttle hurdles unit of Coffman, Haley Butcher, Amberly  Ward and McVay (48.80).

Picking up the thirds were Reger in the 400 meters (1:11.01), Hollen in the 800 meters (3:04.88), Malia Bowers in the 3,200 meters (14:55.43), Coffman in the 75-meter hurdles (14.29), Pugh in the high jump (4-6), Frye in the long jump (13-2 ½) and Neely in the discus (72-7).

Capturing the fourths were Cale in the 200 meters (30.16) and long jump (13-1), Abby Loudin in the 1,600 meters (7:22.32) and Allie Johnson in the discus (61-9).

Earning the fifths were McVay in the 100 meters (15.01), Butcher in the 75-meter hurdles (15.31) and Coffman in the long jump (11-10).

Getting the sixths were Frye in the 1,600 meters (7:30.62), Butcher in the 200-meter hurdles (38.17) and Vincent in the high jump (4-0).

The Buckhannon-B runners-up were Kyleigh Keener in the 200 meters (29.35) and Reagan McCauley in the 1,600 meters (7:14.91).

The 4x400-meter relay team of Jadah Abel, Ava Hollen, Maddie Currence and Jessea Smithson got the lone third in a clocking of 5:59.31.

Claiming fourths were Keener in the 100 meters (14.69) and Hollen in the 400 meters (1:12,69).

Hollen took the only sixth in the 200 meters (31.42).

The results:

TEAM SCORING

1. Buckhannon – 269.

2. Tygarts Valley – 107

3. Lincoln – 8.

4. Buckhannon-B – 31.

FIELD EVENTS

Shot put – 1. Cameron Zuliana, Buckhannon, 34-0; 2. Catherine Neely, Buckhannon, 30-11 ½; 3. Brenlyn Swecker, Tygarts Valley, 30-5; 4. Karissa Currence, Tygarts Valley, 26-0; 5. Raylee Chaney, Lincoln, 23-11; 6. Taryn Freeman, Lincoln, 22-8.

Discus – 1. Cameron Zuliani, Buckhannon, 97-4; 2. Brenlyn Swecker, Tygarts Valley, 75-2; 3. Catherine Neely, Buckhannon, 72-7; 4. Allie Johnson, Buckhannon, 61-9; 5. Abigail Cabaniss, Tygarts Valley, 51-11; 6. Cambria Pill, Lincoln, 43-2.

Long jump – 1. Haylen Book, Lincoln, 13-4 ½; 2. Landrie Lanham, 13-3 ½; 3. Caroline Frye, Buckhannon, 13-2 ½; 4. Chloe Cale, Buckhannon, 13-1; 5. Claire Coffman, Buckhannon, 11-10; 6. Joie Bell, Tygarts Valley, 11-9.

High jump – 1. Catherine Oliveto, Buckhannon, 4-8; 2. Felicity Walden, Tygarts Valley, 4-6; 3. Dezi Pugh, Buckhannon, 4-6; 4. Katie Smith, Lincoln, 4-4; 5. Caydin Daniels, Tygarts Valley, 4-0; 6. Cadence Vincent, Buckhannon, 4-0.

RUNNING EVENTS

100 meters – 1. Catherine Oliveto, Buckhannon, 13.33; 2. Chloe Cale, Buckhannon, 14.01; 3. Haylen Book, Lincoln, 14.66; 4. Kyleigh Keenner, Buckhannon-B, 14.69; 5. Reagan McVay, Buckhannon, 15.01; 6. Kierstn Posey, Lincoln, 15.04.

200 meters – Catherine Oliveto, Buckhannon, 27.48; 2. Kyleigh Keener, Buckhannon-B, 29.35; 3. Raylee Chaney, Lincoln, 30.08; 4. Cloe Cale, Buckhannon, 30.15; 5. Kierstn Posey, Lincoln, 30.74; 6. Ava Hollen, Buckhannon-B, 31.42.

400 meters – 1. Catherine Oliveto, Buckhannon, 1:04.11; 2. Caroline Frye, Buckhannon, 1:08.38; 3. Miah Reger, Buckhannon, 1:12.01; 4. Ava Hollen, Buckhannon-B, 1:12.59; 5. Jaden Harbert, Lincoln, 1:16.81; 6. Emerson Haddix, Tygarts Valley, 1:18.20.

800 meters – 1. Cadence Vincent, Buckhannon, 2:51.66; 2. Kierra Arbogast, Buckhannon, 2:53.72; 3. Tessa Hollen, Buckhannon, 3:04.88; 4. Jessica Williams, Buckhannon, 3:15.31; 5. Malia Bowers, Buckhannon, 3:17.16; 6. Catherine Caruso, Lincoln, 3:17.68.

1,600 meters – 1. Sarah Ward, Buckhannon, 7:09.31; 2. Reagan McCauley, Buckhannon-B, 7:14.91; 3. Myla Milano, Lincoln, 7:21.42; 4. Abby Loudin, Buckhannon, 7:22.32; 5. Hope Vanpelt, Tygarts Valley, 7:28.40; 6. Madelyn Frye, Buckhannon, 7:30.62.

3,200 meters – 1. Jessica Williams, Buckhannon, 13:59.41; 2. Kierstn Posey, Lincoln, 14:52.50; 3. Malia Bowers, Buckhannon, 14:55.43; 4. Hope Vanpelt, Tygarts Valley, 15:50.99; 5. Chelsea McGee, Tygarts Valley, 18:14.84.

75-meter hurdles – 1. Landrie Lanham, Tygarts Valley, 13.10; 2. Cameron Zuliani, Buckhannon, 13.89; 3. Claire Coffman, Buckhannon, 14.29; 4. Joie Bell, Tygarts Valley, 14.48; 5. Haley Butcher, Buckhannon, 15.31; 6. Emerson Haddix, Tygarts Valley, 15.53.

200-meter hurdles – 1. Cameron Zuliani, Buckhannon, 32.90; 2. Dezi Pugh, Buckhannon, 33.88; 3. Landrie Lanham, Tygarts Valley, 34.36; 4. Alyvia George, Tygarts Valley, 34.37; 5. Joie Bell, Tygarts Valley, 34.94; 6. Haley Butcher, Buckhannon, 38.17.

RELAY EVENTS

4 X 100 meters – 1. Buckhannon (Dezi Pugh, Miah Reger, Amberly Ward, Chloe Cale), 1:00.28; 2. Lincoln (Katie Smith, Gracie Book, Skylee McCarthy, Haylen Book), 1:01.23; 3. Tygarts Valley (Karissa Currence, Caydin Daniels, Alyvia George, Felicity Walden), 1:02.02.

4 x 200 meters – 1. Buckhannon (Claire Coffman, Miah Reger, Dezi Pugh, Reagan McVay), 205.27; 2. Lincoln (Katie Smith, Zoey Klimek, Katie Swiger, Raylee Chaney), 2:10.49; 3. Tygarts Valley (Karissa Currence, Caydin Daniels, Emerson Haddix, Felicity Walden), 2:16.04.

4 x 400 meters – 1. Buckhannon (Miah Reger, Tessa Hollen, Caroline Frye, Kiera Arbogast), 5:00.76; 2. Lincoln (Addison Swiger, Skylee McCarthy, Catherine Caruso, Raylee Chaney), 5:16.47; 3. Buckhannon-B (Jadah Abel, Ava Hollen, Maddie Currence, Jessea Smithson), 5:28.80; 4. Tygarts Valley (Chelsea McGee, Hope Vanpelt, Sierra Chancellor, Abigail Cabaniss), 5:59.31.

4 x 800 meters – 1. Buckhannon (Caroline Frye, Tessa Hollen, Cadence Vincent, Kierra Arbogast), 11:44.81; 2. Lincoln (no runners given); 3. Tygarts Valley (Abigail Cabaniss, Sierra Chancellor, Chelsea McGee, Hannah Stanley), 15:34.04.

Shuttle hurdles – 1. Tygarts Valley (Joie Bell, Karissa Currence, Alyvia George, Landrie Lanham), 44.11; 2. Buckhannon (Claire Coffman, Haley Butcher, Amberly Ward, Reagan McVay), 48.80; 3. Lincoln (Sydney McDougal, Skylee McCarthy, Katie Swiger, Zoey Klimek), 52.51.

More In Local News