Little Lady Bucs take second place at Doddridge County


WEST UNION – The Buckhannon-Upshur Middle School Little Lady Bucs won only three events, but racked up enough lower places to finish second here last Monday in the Doddridge County Sixth Grade Invitational track and field meet

Quinlyn Russell claimed the shot put with a heave of 25-6 and took the discus with a throw of 48-7, and the 4 x 400-meter relay foursome of Kaydence Monti, Lyndsey Black, Chloe Blonn and Allie Frye triumphed in a clocking of 5:33.67.

The Little Lady Bucs added a trio of seconds, four thirds, a fourth and four sixths to wind up with 90 points. Bridgeport won the seven-team meet with 166 points.

Capturing the runner-up places were Kenzie Leonard in the 3200 meters (14:41.73), Olivia Shipley in the shot put (34-7), and the 4 x 100-meter quartet of Ava Lantz, Rylee Carr, Lyndsey Black and Cara O’Neill (1:05.94).

The thirds were taken by Carr in the 200 meters (32.38), Leonard in the 800 meters (3:04.99), Samantha Shreve in the 3200 meters (14:48.45, and the 4 x 800-meter relay team of Elly Jeran, Frye, Brooklyn Robinson  and Taylor Baxa (13:42.49).

Jeran picked up the fourth in the 1600 meters in a clocking of 6:57.56.

The fifths went to Monti in the 200 meters (32.95) and in the 400 meters (1:13.77), Shreve in the 800 meters (3:06.01), and Shipley in the discus (39-7 ½)                                                                            

TEAM STANDINGS

1. Bridgeport – 166; 2. Buckhannon – 90; 3. Doddridge County – 89; 4. Pleasants County – 82; 5. Mountaineer (Clarksburg) – 50; 6. Washington Irving – 25; 7. South Harrison 1.

LITTLE LADY BUC RESULTS

Shot put – Quinlyn Russell (1st, 25-6); Olivia Shipley (2nd, 24-7).

Discus – Quinlyn Russell (1st, 48-7); Olivia Shipley (5th 39-7 ½).

200 meters – Rylee Carr (3rd, 32.38); Kaydence Monti (5th, 32.95).

400 meters – Kaydence Monti (5th, 1:13.77).

800 meters – Kenzie Leonard (3rd, 3:03.99); Samantha Shreve (5th, 3:06.01).

1600 meters – Elly Jeran (4th, 6:57.56).

3200 meters – Kenzie Leonard (2nd, 14:41.73); Samantha Shreve (3rd, 14:48.45).

4 x 100-meter relay – Ava Lantz, Rylee Carr, Lyndsey Black, Cara O’Neill (2nd, 1:05.94)

4 x 400-meter relay – Kaydence Monti, Lyndsey Black, Chloe Blonn, Allie Frye (1st, 5:33.67).

4 x 800-meter relay – Elly Jeran, Allie Frye, Brooklyn Robinson, Taylor Baxa (3rd, 12:42.49).


Video News
More In Sports