Little Lady Bucs take runner-up honors at Doddridge


WEST UNION – The Buckhannon-Upshur Middle School Little Lady Bucs won two events and collected enough lower places to compile 89 ½ points to earn runner-up honors in the Doddridge County Invitational track and field meet.

Doddridge County took team laurels with 123 points.

Claiming the wins were Dezi Pugh in the 200-meter hurdles in a time of 32.90 seconds, and Cadence Vincent in the high jump with a leap of 4-8.

The Little Lady Bucs tacked on seven runner-up places, a pair of fourths , a lone fifth, one fifth-place tie, and two sixths.

Earning the runner-up finishes were Catherine Neely in the shot put (33-4) and in the discus (75-7), Chloe Cale in the long jump (13-11 ½) and in the 200 meters (29.95), Pugh in the 100 meters (13.85), the 4 x 100-meter relay quartet of Pugh, Rylee Carr, Cale and Reagan McVay (57.12) and the 4 x 800-meter foursome of Malia Bowers, Vincent, Madelyn Frye and Ashley Catlin (11:51.11).

Taking the fourths were Cale in the 100 meters (14.14) and Pugh in the high jump (4-6).

Haley Butcher picked up the fifth in the 100-meter hurdles in a clocking of 19.44.

The fifth-place tie went to the 4 x 400-meter team of Ava Hollen, Catlin, Brianna Dalton and Kaydence Monti (5:16.66).

Getting the sixths were Samantha Shreve in the 3200 meters (14:33.88), and the 4 x 200-meter squad of Hollen, Madison Henderson, Carr and Monti (2:08.57)

The complete results

TEAM SCORING

1. Doddridge County 123; 2. Buckhannon 89 ½; 3. Mountaineer (Clarksburg) 73; 4. Ritchie County 71; 5. Taylor County 50; 6. Robert L. Bland 45; 7. Lincoln 34; 8. South  21; 9. South Harrison 19; 10. Notre Dame 17; 11. Washington Irving 9 ½; 12. Gilmer County 3.

FIELD EVENTS

Shot put – 1. Samantha Carver, South, 33-7; 2. Catherine Neely, Buckhannon, 33-4; 3. Jerra Halbritter, Taylor County; 4. Renee Todd, Mountaineer, 29-11; 5. Macy Hilvers, Ritchie County, 28-3; 6. Abby McDonough, Doddridge County, 27-9.

Discus – 1. Macy Hilvers, Ritchie County, 78-3; 2. Catherine Neely, Buckhannon, 75-7; 3. Savaba Yoak, Ritchie County, 74-11; 4.Lillian Walters, Doddridge County, 72-3; 5. Jerra Halbritter, Taylor County, 68-4; 6. Abigail Nichols Ritchie County, 67-10.

Long jump – 1. Neveiah Simmons, Robert L. Bland, 14-1 ¾; 2. Chloe Cale, Buckhannon, 13-11 ½; 3. Aliya Todd, Mountaineer, 13-0; 4. Abigail Stewart, Taylor County, 12-4 ½; 5. Corinne Vilain, Mountaineer, 12-3 ¾; 6. Gracie Book, Lincoln, 12-2 ¼.

High jump – 1. Cadence Vincent, Buckhannon, 4-8; 2. Marissa Scott, Ritchie County, 4-8; 3.  Kaleigh Ryan, Mountaineer, 4-8; 4. Dezi Pugh, Buckhannon, 4-6; 5. Emily Haddix, South Harrison; 6. Lauren Blosser, South, 4-4.

Pole vault – 1. Abby McDonough, Doddridge County, 7-6; 2. Nora Sias, Doddridge County, 7-0; 3. Allie Holcomb, Washington Irving, 6-6; 4. Emily Gola, Doddridge County, 6-0; 5. Ashley Martin, South Harrison, 5-6.

RUNNING EVENTS

100 meters – 1. Sydney Kopshina, Ritchie County, 13.04; 2. Dezi Pugh, Buckhannon, 13.35; 3. Neveiah Simmons, Robert L. Bland, 14.13; 4 Chloe Cale, Buckhannon, 14.14; 5. Renee Todd, Mountaineer, 14.25; 6. Bianca Jamen, Robert L. Bland, 14.30.

200 meters – 1. Bianca Jamen, Robert L. Bland, 29.65; 2. Chloe Cale, Buckhannon, 29.95; 3. Mackenzie Hunter, Taylor County, 30.65; 4. Renee Todd, Mountaineer, 31.21; 5. Eden Wellings, Gilmer County, 31.73; 6. Brianna Ball, Gilmer County, 33.29.

400 meters – Audrey Smith, Doddridge County. 1:06.49; 2. Neveiah Simmons, Robert L. Bland, 1:07.40; 3. Kaity Sullivan, Ritchie County, 1:08.51; 4. Avrie Kelley, Taylor County, 1:09.06; 5. Sarah McDougal, South, 1:09.24; 6. Aliya Todd, Mountaineer, 1:09.81.

800 meter – 1. Katie Cottrill, Doddridge County, 2:42.66; 2. Avrie Kelley, Taylor County, 2:46.51; 3. Hannah Rowan, Lincoln, 2:48.03; 4. Kaity Sullivan, Ritchie County, 2:48.80; 5. Destiny Barryman, Mountaineer, 2:49.10; 6. Erin Frosch, Notre Dame, 2:49.12.

1600 meters – 1. Katie Cottrill, Doddridge County, 5:54.85; 2. Erin Frosch, Notre Dame, 6:10.43; 3. Maria Bee, Doddridge County, 6:14.38; 4. Destiny Barryman, Mountaineer, 6:16.09; 5. Emily Gola, Doddridge County, 6:17.69; 6. Ashley Catlin, Buckhannon, 6:20.04.

3200 meters – 1. Katie Cottrill, Doddridge County, 12:25.82;; 2. Erin Frosch, Notre Dame, 13:01.58; 3. Maria Bee, Doddridge County, 13:09.96; 4. Sophie Renner, South, 13:39.96; 5. Emily Gola, Doddridge County, 13:42.19; 6. Samantha Shreve, Buckhannon, 14:33.88.

100-meter hurdles – 1. Marissa Scott, Ritchie County, 17.40; 2. Abby McDonough, Doddridge County, 18.47; 3. Aliya Todd, Mountaineer, 18.61; 4. Emma Elliott, Mountaineer, 19.39; 5. Haley Butcher, Buckhannon, 19.44; 6. Ashley Martin, South Harrison, 19.96.

200-meter hurdles – 1. Dezi Pugh, Buckhannon, 32.90; 2. Marissa Scott, Ritchie County, 33.43; 3. Aliya Todd, Mountaineer, 33.96; 4. Eneix Madison, Mountaineer, 34.00; 5. Abby McDonough, Doddridge County, 34.42; 6. Scarett Gregory, Lincoln, 35.77.

RELAY EVENTS

4 x 100 meters – Robert L. Bland, 56.82; 2. Buckhannon (Dezi Pugh, Rylee Carr, Chloe Cale, Reagan McVay), 57.12; 3. Mountineer, 58.18; 4. Lincoln, 58.50; 5. Ritchie County, 58.96; 6. Washington Irving, 59.44.

4 x 200 meters – 1. Lincoln, 2:05.87; 2. Raylor County, 2:05.94; 3. Doddridge County, 2:06.36; 4. South Harrison, 2:06.65; 5. Mountaineer, 2:08.04; 6. Buckhannon (Ava Hollen, Madison Henderson, Rylee Carr, Kaydence Monti), 2:08,57.

4 x 400 meters – 1. Doddridge County, 4:57.32; 2. Taylor County, 4:59.64; 3. Lincoln, 5:06.51; 4. Ritchie County, 5:06.95; 5. (tie) Buckhannon (Ava Hollen, Ashley Catlin, Brianna Dalton, Kaydence Monti), and Washington Irving, 5:16.66.

4 x 800 meters – 1. Doddridge County, 11:13.05; 2. Buckhannon (Malia Bowers, Cadence Vincent, Madelyn Frye, Ashley Catlin), 11:51.11; 3. Mountaineer, 11:52.55; 4. Taylor County, 11:57.25; 5. South, 12:19.27; 6. Washington Irving, 13:09.78.

Shuttle hurdles – 1.  South Harrison 46.71; 2. Mountaineer, 49.09; 3. Lincoln, 50.25; 4. Doddridge County, 50.30; 5. South, 52.31.

Advertisement


Video News
More In Sports