Little Buc grapplers finish fifth in Quest for the Nest Tournament


FAIRMONT – The Buckhannon-Upshur Middle School Little Buccaneers came in fifth here recently in the Quest in the Nest Wrestling Tournament.

The Little Bucs racked up wins over Robert L. Bland (43-36), All-Stars (84-6), South (38-37) and Warm Springs (42-42), Buckhannon won on criteria, most matches won. Their lone loss was to West Fairmont (44-42).

John Moss posted 5-0 record in the 78-pound division.

Six Little Bucs wound up with 4-1 records. They were Brodee Kennedy (110), Nick Ray (116), Liam Garcia (123), Lakoda Lantz (128), Tristan Moran (145) and Joel Hershman (Heavyweight).

Compiling 3-2 marks were Gabe Blackwell (84) Nathan Cornett (135) and Oscar Blonn (171).

Ella Moss (102) finished at 2-3

Winding up at 1-4 were Nathan Cerullo (90), Michael Murphy (95) and Robert Grose (155).

The match-by-match results:

Buckhannon 43   Robert L. Bland 36

78 – John Moss (B-UMS) won by decision over Boram.

84 – Gabe Blackwell (B-UMS) ponned Flannan.

90 – Gay (RLB) won by decision over Nathan Cerullo.

95 – Talhammer (RLB) pinned Michael Murphy.

102 – Parsons (RLB) pinned Ella Moss.

110 – Brodee Kennedy (B-UMS) pinned Simmons.

116 – Nick Ray (B-UMS) pinned Bonnet.

123 – Bush (RLB) won by decision over Liam Garcia.

128 – Lakoda Lantz (B-UMS) won by decision over Hughes.

135 – Cayton (RLB) pinned Nathan Cornett.

145 – Tristan Moran (B-UMS) pinned Zielinski.

155 – Riddle (RLB) pinned Robert Grose.

171 – Oscar Blonn (B-UMS) pinned Carson.

190 – Radabaugh (RLB) won by forfeit.

Heavyweight – Joel Hershman (B-UMS) pinned Kelley.

  

West Fairmont 44    Buckhannon 42

78 – John Moss (B-UMS) pinned Nichols.

84 – Tarley (WF) pinned Gabe Blackwell.

90 – Naternicola (WF) pinned Nathan Cerullo.

95 – Jack (WF) won by technical fall over Michael Murphy.

102 – Spitznogle (WF) pinned Ella Moss.

110 – Brodee Kennedy (B-UMS) pinned Riley.

116 – Nick Ray (B-UMS) pinned Knisley.

123 – Liam Garcia (B-UMS) pinned Huggins.

128 – Lakoda Lantz (B-UMS) pinned Green.

135 – Kruzel (WF) pinned Nathan Cornett.

145 – Tristan Moran (B-UMS) pinned Dawson.

155 – Mines (WF) pinned Robert Grose.

171 – Oscar Blonn (B-UMS) won by forfeit.

190 – Lewis (WF) won by forfeit.

Heavyweight – Wade (WF) won by decision over Joel Hershman.

Buckhannon 84                 All-Stars 6

78 – John Moss (B-UMS) pinned Snider.

84 – Gabe Blackwell (B-UMS) pinned Wolfe.

90 – Nathan Cerullo (B-UMS) pinned Espinoza.

95 – Michael Murphy (B-UMS) pinned Williams.

102 – Ella Moss (B-UMS) pinned Talon.

110 – Brodee Kennedy (B-UMS) pinned Williams.

116 – Nick Ray (B-UMS) pinned Dawson.

123 – Liam Garcia (B-UMS) pinned Speluogel.

135 – Nathan Cornett (B-UMS) pinned Boston.

145 – Tristan Moran (B-UMS) pinned Derico.

155 – Robert Grose (B-UMS) pinned Fleming.

171 – Oscar Blonn (B-UMS) pinned Hellems.

190 – Smith (All-Stars) won by forfeit.

Heavyweight – Joel Hershman (B-UMS) pinned Knight.

Buckhannon 38                   South 37

78 – John Moss (B-UMS) won by forfeit.

84 – Gabe Blackwell (B-UMS) won by decision over LLIFF.

90 – Reel (S) wo by decision over Nathan Cerullo.

95 – Spohn (S) pinned Michael Murphy.

102 – Ella Moss (B-UMS) won by forfeit.

110 – Brodee Kennedy (B-UMS) pinned Calhoun.

116 – Parker (S) pinned Nick Ray.

123 – Lia Garcia (B-UMS) won by f orfeit.

128 – Lakoda Lantz (B-UMS) won by decision over Kyle.

135 – Nathan Cornett (B-UMS) won by decision over Bellisario.

145 – Washington (S) won by decision over Tristan Moran.

155 – Barnhouse (S) pinned Robert Grose.

171 – Wotring (S) pinned Oscar Blonn.

190 – Westfall (S) won by forfeit

Heavyweight – Joel Hershman (B-UMS) won by decision over Wilhelm.

Buckhannon 42    Warm Springs 42

Buckhannon won on criteria (most matches won)

78 – John Moss (B-UMS) won by decision over D. Clark.

84 – Laird (WS) pinned Gabe Blackwell.

90 – Zombro (WS) pinned Nathan Cerullo.

95 – Cain (WS) pinned Michael Murphy.

102 – Sullivan (WS) pinned Ella Moss.

110 – Harris (WS) pinned Brodee Kennedy.

116 – Nick Ray (B-UMS) won by decision over G. Clark.

123 – Liam Garcia (B-UMS) won by forfeit.

128 – Lakoda Lantz (B-UMS) won by forfeit.

135 – Nathan Cornett (B-UMS) won by forfeit.

145 – Tristan Moran (B-UMS) pinned Purdy.

155 – Bernhard (WS) pinned Robert Grose.

171 – Oscar Blonn (B-UMS)won by forfeit.

190 – Kesner (WS) won by forfeit.

Heavyweight – Joel Hershman (B-UMS) pinned Robinson.

Advertisement


Video News
More In Sports