Lady Bucs place third, boys fifth in Big 10 Conference Championships

© 2018-The Record Delta

Region III swim meet to be held Saturday at West Virginia Wesleyan

TENNERTON — The Buckhannon-Upshur girls placed third and the Buccaneer boys fifth in the Big 10 Conference Championships held Saturday at the West Virginia Wesleyan College pool.

Coach Brandon Williams’ B-U squads will return to action at 3 p.m. Saturday for the Region III Championships to also be held at Wesleyan.

The Lady Bucs finished with 163 points. Fairmont Senior won the meet with 247 points, while Bridgeport was second with 230 points.

Madi Shepherd and Jennifer Williams had the top individual finishes for the B-U girls. Shepherd placed second in the 100 freestyle in a time of 59.42 and Williams was runner-up in the 100 breaststroke with an effort of 1:19.65.

Shepherd was also a member of the runner-up 200 freestyle team, which also included seniors Brooke Newcome, Ivy Ward and Kailyn Bosley.

The foursome finished with a time of 4:17.67 and also formed the third-place 200 medley relay (2:11.76).

Newcome, meanwhile, posted third-place finishes in the 200 IM (2:35) and 100 backstroke (1:09.24), Bosley was fourth in the 200 freestyle (2:26.55) and fifth in the 500 freestyle (6:42.23) and Shepherd fourth in the 100 backstroke (1:09.62).

The B-U boys had several top five finishes in placing fifth with 100 points.

Florian Cramer placed fourth in the 500 freestyle (5:53.48) and fifth in the 200 IM (2:26.71), Will Sparks was fifth in both the 100 breaststroke (1:18.32) and 50 freestyle (25.08) and Will Squires placed fifth in the 100 backstroke (1:13.24).

Squires, Cade Garrett, Cramer and Sparks were fourth in the 200 freestyle relay (1:45.62) and Sparks, Garrett, Garrett Butler and Cramer formed the fifth-place 400 freestyle relay squad, finishing in a time of 4:03.84.

Schools competing in Saturday’s Region III Championships with B-U include Elkins, Grafton, Herbert Hoover, Liberty, Lincoln, Notre Dame, Philip Barbour, PikeView, Riverside, Shady Spring, South Harrison, Robert C. Byrd and Woodrow Wilson.

The top three finishers in each individual event, along with the 12 fastest from the other four regions, qualify for the state meet. The top two relay teams (and 10 fastest from the other regions) also advance.

The state meet will be held Feb. 15-16 at the WVU Natatorium.

Big 10 Conference Championship Results:

Girls

Team scores

Fairmont Senior 247, Bridgeport 230, Buckhannon-Upshur 163, Robert C. Byrd 65, Elkins 62, Philip Barbour 56, East Fairmont 44, Lincoln 26, Grafton 21, North Marion 12, Liberty 4

B-UHS placers

Individual

200 freestyle: Kailyn Bosley, fourth, 2:26.55; Sarah Cunningham, sixth, 2:31.61; Emma Reger, eighth, 2:35.42

200 IM: Brooke Newcome, third, 2:35.14; Merrody Malone, seventh, 2:52.84; Ivy Ward, eighth, 2:53.74

50 freestyle: McKenzie Reynolds, 11th, 30.59; Shelby Daugherty, 15th, 31.52

100 butterfly: Malone, sixth, 1;15.91; Ward, eighth, 1:25.20

100 freestyle: Madi Shepherd, second, 59.42; Jenny Williams, 13th, 1:07.96; Summer Aguiar, 25th, 1:20.12

500 freestyle: Bosley, fifth, 6:42.23; Cunningham, sixth, 6:54.13

100 backstroke: Newcome, third, 1:09.24; Shepherd, fourth, 1:09.62; Reger, sixth, 1:16.08

100 breaststroke: Williams, second, 1:19.65; Olivia Caynor, 16th, 1:34.47; Luise Wagner, 18th, 1:40.21

Relays

200 medley: (Ivy Ward, Kailyn Bosley, Madi Shepherd and Brooke Newcome), third, 2:11.76

200 freestyle: (Malone, Reger, Daugherty and Williams), fifth, 2:02.65

400 freestyle: (Newcome, Ward, Bosley and Shepherd), second, 4:17.67

Boys

Team scores

Bridgeport 204, Elkins 172, Robert C. Byrd 117, Fairmont Senior 110, Buckhannon-Upshur 100, Philip Barbour 84, Grafton 36, East Fairmont 32

B-U placers

Individual

200 freestyle: Cade Garrett, sixth, 2:23.03; Garrett Butler, seventh, 2:23.20

200 IM: Florian Cramer, fifth, 2:26.71

50 freestyle: Will Sparks, fifth, 25.08; Sam Squires, seventh, 25.48; Kalen Harley, 33rd, 47.66

100 butterfly: Drew Griffith, sixth, 1:06.19

100 freestyle: Butler, 10th, 1:02.59; Garrett, 11th, 1:02.61

500 freestyle: Cramer, fourth, 5:53.48

100 backstroke: Squires, fifth, 1:13.24; Dane Ammons, seventh, 1:19.52

100 breaststroke: Sparks, fifth, 1:18.32

Relays

200 freestyle: (Squires, Garrett, Cramer and Sparks), fourth, 1:45.62

400 freestyle: (Sparks, Garrett, Butler and Cramer), fifth, 4:03.84

More In Local News