Lady Bucs place four, Samargo, Queen, Zuliani and Leggett, on Big 10 All-Conference squad


TENNERTON – The Buckhannon-Upshur Lady Bucs dominated the Big 10 Girls Soccer All-Conference Team.

The Lady Bucs landed a conference-best three players on the First Team.

Earning First Team honors were senior midfielder Maggie Queen, junior midfielder Cameron Zuliani and senior defender Kennedy Samargo.

Also being honored by the conference was Buckhannon-Upshur’s senior defender Laikelyn Leggett on the Second Team.

Queen tallied a team-leading 12 goals and added seven assists

Zuliani tied Queen in team-leading goals with 12 and was credited with a team-high 12 assists.

Samargo collected two assists and was a shutdown defender on the defense that posted three shutouts.

Leggett was also part of that stellar Lady Buc defense while adding two goals and an assist.

The Lady Bucs of head coach Jackie Zuliani notched a 9-4-1 record advancing to the Region 1, Section 2 championship game.

Bridgeport, the 2020 Big 10 Conference champion, swept the individual awards as senior forward Braelynne Sandreth was named the conference’s Player of the Year while the Tribe’s Sam McKinney was selected as Coach of the Year.

BIG 10 GIRLS

ALL CONFERENCE TEAM

FIRST TEAM

FORWARDS

Karlie Denham (Sr.) – North Marion

Tricia Lemasters (Sr.) -- Fairmont Senior

Olivia Kirnov (Sr.) – Lewis County

Birkely Richards (Sr.) – Robert C. Byrd

Braelynne Sandreth (Sr.) – Bridgeport

Sydney Vilain (Jr.) – Liberty

MIDFIELDERS

Allison Bender (Jr.) – Bridgeport

Katie Dunham (Sr.) – Grafton

Kierstyn Maxey (Fr.) – East Fairmont

Maggie Queen (Sr.) – Buckhannon-Upshur

Cameron Zuliani (Jr.) – Buckhannon-Upshur

DEFENDERS

Emma Cayton (Sr.) – Lewis County

Erin McClelland (Sr.) – Preston

Kennedy Samargo (Sr.) – Buckhannon-Upshur

Braylynn Travis (Sr.) – Philip Barbour

KEEPERS

Delaney Haller (Soph.) – Lincoln

SECOND TEAM

FORWARDS

Adaline Cinalli (Soph.) – Fairmont Senior

Brooklyn Fazzini (Jr.) – Lincoln

Braylyn Sparks (Fr.) – Philip Barbour

MIDFIELDERS

Anna Belan (Jr.) – Elkins

Graylin Floyd (Jr.) – Philip Barbour

Charli Grafton (Jr.) – Bridgeport

Emmerson Grafton (Jr.) – Bridgeport

Sydney Green (Sr.) – Fairmont Senior

Emma Hedrick (Sr.) – Fairmont Senior

Audrey Williams (Jr.) – Philip Barbour

DEFENDERS

Rylee Church (Sr.) – East Fairmont

Gracie Emery (Sr.) – Elkins

Emily Jeff (Sr.) – Lincoln

Kaylee Kenney (Sr.) – East Fairmont

Laikelyn Leggett (Sr.) – Buckhannon-Upshur

KEEPERS

Rebecca Cox (Jr.) – Fairmont Senior

Player of the Year – Braelynne Sandreth (Bridgeport)

Coach of the Year – Sam McKinney (Bridgeport)

Conference Champion – Bridgeport

Advertisement


Video News
More In Sports