Lady Bucs claim four wins as they take home meet


TENNERTON – Three individual wins and one relay victory propelled the Buckhannon-Upshur Lady Bucs to a championship in their six-team home meet here last Tuesday.

Kennedi Lewellyn won the 300-meter hurdles with a time of 51.06, her sister Makenzi Lewellyn won the pole vault clearing 8-00 and Cameron Zuliani won the discus throw with a toss of 105-04.5.

The 4 x 400-meter relay unit of Zuliani, Yami Cerna, Makenzi Lewellyn and Kennedi Lewellyn also claimed a first with a time of 4:28.45.

The quartet of firsts gave the Lady Bucs 153 points for the team title, well ahead of second place University who amassed 97 points.

Petersburg and Elkins finished in a tie for third place with 89 points.

The Lady Bucs captured eight runner up spots – six individual and two relays.

Earning the individual seconds were Catherine Oliveto in the 200-meter dash (28.28) and the long jump (14-10.25), McKenzie Reynolds in the 300-meter hurdles (54.26), Kennedi Lewellyn in the pole vault (7-06), Kaitlyn Luterek in the shot put (29-02) and Breanna Morgan in the discus throw (94-04).

The two relay teams that took second were the 4 x 200-meter foursome of Cerna, Zuliani, Makenzi Lewellyn and Oliveto (1:58.31) and the 4 x 102.5-meter hurdle team of Kennedi Lewellyn, Reynolds, Zuliani and Iris Kolenich (1:13.77).

Earning a trio of third places was Kolenich in the 100-meter hurdles (17.79) and the high jump (4-08) and Makenzi Lewellyn in the 400-meter dash (1:05.34).

The one relay team to earn a third was the 4 x 100-meter foursome of Cerna, Jenny Williams, Kierra Arbogast and Kolenich (57.20).

The Lady Bucs were slated to compete in the Morgantown Invitational Saturday.

They will compete in their weekly home meet this Tuesday at 4 p.m.

TEAM STANDINGS

1. Buckhannon-Upshur 153; 2. University 97; 3. (tie) Petersburg 89 and Elkins 89; 5. East Fairmont 73; 6. Tucker County 49.

LADY BUCS RESULTS

100-meter dash – Catherine Oliveto (4th, 13.68); Aleah Detamore (17th, 16.57).

200-meter dash – Catherine Oliveto (2nd, 28.28); Kierra Arbogast (8th, 31.23); Aleah Detamore (14th, 35.94).

400-meter dash – Makenzi Lewellyn (3rd, 1:05.34); Yami Cerna (4th, 1:07.05); Tessa Hollen (10th, 1:15.59).

800-meter run – Tessa Hollen (8th, 3:04.63); Jenny Williams (11th, 3:19.72).

1600-meter run – Molly Fox (10th, 6:55.31), Jenny Williams (11th, 6:56.27).

3200-meter run – Molly Fox (5th, 15:39.51).

100-meter hurdles – Iris Kolenich (3rd, 17.79).

300-meter hurdles – Kennedi Lewellyn (1st, 51.06); McKenzie Reynolds (2nd, 54.26); Kierra Arbogast (4th, 56.77).

4 x 100-meter relay – Yami Cerna, Jenny Williams, Kierra Arbogast, Iris Kolenich (3rd, 57.20);

4 x 200-meter relay – Yami Cerna, Cameron Zuliani, Makenzi Lewellyn, Catherine Oliveto (2nd, 1:58.31).

4 x 400-meter relay – Cameron Zuliani, Yami Cerna, Makenzi Lewellyn, Kennedi Lewellyn (1st, 4:28.45).

4 x 800-meter relay – Kierra Arbogast, Tessa Hollen, Jenny Williams, McKenzie Reynolds (4th, 11:56.66).

4 x 102.5 meter shuttle hurdle – Kennedi Lewellyn, McKenzie Reynolds, Cameron Zuliani, Iris Kolenich (2nd, 1:13.77).

High Jump – Iris Kolenich (3rd, 4-08); McKenzie Reynolds (5th, 4-04).

Pole Vault – Makenzi Lewellyn (1st, 8-00); Kennedi Lewellyn (2nd, 7-06).

Long Jump – Catherine Oliveto (2nd, 14-10.25)

Shot Put – Kaitlyn Luterek (2nd, 29-02); Breanna Morgan (6th, 25-03).

Discus Throw – Cameron Zuliani (1st, 105-04.5); Breanna Morgan (2nd, 94.-04); Kaitlyn Luterek (4th, 83-00).


Video News
More In Sports