Cross Country Bucs run fifth at University meet; Walker takes eighth place


MORGANTOWN – Buckhannon-Upshur’s Samuel Walker led the Buccaneer cross country team to a fifth-place finish in a weekly meet at University High School.

Walker finished eighth with a time of 17:39.0.

The Bucs amassed 122 points in the eight-team event.

University won their own event with 45 points while Preston was second with 68.

Wheeling Park took third with 73 while Doddridge County finished in front of the Bucs with 80 points.

Larry Josh Edwards of University won the event by 46 seconds with a time of 15:56.0.

Carter Lipscomb of Doddridge County was second with a time of 16:40.7 while Rocco DeVincent of University was third with a time of 16:48.3.

Julius Hobbs was the second fastest Buckhannon-Upshur roster placing 22nd out of 116 runners with a time of 18:42.3.

The other three Bucs to score were Harrison Walker running 27th with a clocking of 19:04.7, Cory Hamner placing 34th with a time of 19:35.2 and Jordan Gillum taking 41st with a time of 20:06.6.

The rest of the B-U runners were Brycen Allen (20:52.2), Tanner Hardman (21:11.2), Logan Wyatt (21:11.8), Ethan Cutright (22:42.7), Phillip Setterlund (22:58.2), Dylan Cornett (24:39.0), LJ Wyatt (25:20.7), Jackson McNeish (26.54.4) and Garrett Summers (30.43.3).

The Bucs will run again today in the Barbour County Skirmish at Philip Barbour High School at 4:15 p.m.

They will then compete in the Forest Festival Invitational on Sept. 7 at Davis & Elkins College.

The results:

TEAM STANDINGS

1. University 45; 2. Preston 68; 3. Wheeling Park 73; 4. Doddridge County 80; 5. Buckhannon-Upshur 122; 6. Elkins 155; 7. East Fairmont 156; 8. Brooke 207. (Fairmont Senior, Clay-Battelle and Trinity Christian did not field complete teams.

INDIVIDUAL TOP 10

1. Larry Josh Edwards (University) – 15:56.0

2. Carter Lipscomb (Doddridge County) – 16:40.7

3. Rocco DeVincent (University) – 16:48.3

4. Jordan Thomas (University) – 16.54.6

5. Aiden Palmer (University) – 17:02.4

6. Trey Smith-Tatham (Preston) – 17:32.4

7. Vincent Diprosperis (Wheeling Park) – 17:37.8

8. Samuel Walker (Buckhannon-Upshur) – 17:39.0

9. Jonah Nizami (Wheeling Park) – 17:45.1

10. Gage Smith (Doddridge County) – 17:45.5

BUCCANEER RESULTS

Samuel Walker (8th) – 17:39.0

Julius Hobbs (22nd) – 18:42.3

Harrison Walker (27th) – 19:04.7

Cory Hamner (34th) – 19:35.2

Jordan Gillum (41st) – 20:06.6

Brycen Allen (53rd) – 20:52.2

Tanner Hardman (59th) – 21:11.2

Logan Wyatt (60th) – 21:11.8

Ethan Cutright (87th) – 22:42.7

Phillip Setterlund (91st) – 22:58.2

Dylan Cornett (103rd) – 24:39.0

LJ Wyatt (104th) – 25:20.7

Jackson McNeish (109th) – 26:54.4

Garrett Summers (115th) – 30:43.3

Advertisement


Video News
More In Sports