Buckhannon Swim Club splashes past Clarksburg Swim Team in sweep

Marissa Stripling of the Buckhannon Swim Club Splashers finishes a lap in the pool in the 9-10 year-old-division against the Clarksburg Swim Team last Thursday. The girls won their event by a 208-74 score.

TENNERTON – The Buckhannon Swim Club Splashers cruised to a pair of easy wins last Thursday against the Clarksburg Swim Team.

The girls won a 208-74 decision while the boys claimed a 159-91 verdict.

The girls claimed 34 events while the boys won 25 events.

The Splashers will return to the pool today at Barbour County at 6:30 p.m.

BUCKHANNON SPLASHER

RESULTS

Girls

Buckhannon 208

Clarksburg Swim Team 74

Under-6

25-meter backstroke – Tori Wilsoncroft (1st) 39.19.

25-meter breaststroke – Tori Wilsoncroft (1st) 1:06.12; Augusta Richards (2nd) 1:26.93.

25-meter freestyle – Augusta Richards (1st) 46.66.

50-meter freestyle – Tori Wilsoncroft (1st) 1:25.03; Augusta Richards (2nd) 1:38.94.

7-8 year-olds

25-meter backstroke – Berkeley Jeran (1st) 27.13; Naomi Hibbs (3rd) 43.10; Aniyah Guady (4th) 1:07.48.

25-meter breaststroke – Berkeley Jeran (2nd) 34.73.

25-meter butterfly – Kara Hildreth (1st) 39.10.

25-meter freestyle – Kara Hildreth (1st) 35.43; Naomi Hibbs (2nd) 45.49; Aniyah Guady (3rd) 55.24.

50-meter freestyle – Berkeley Jeran (1st) 49.81; Kara Hildreth (3rd) 1:26.73; Naomi Hibbs (4th) 1:44.43.

100-meter freestyle relay – Tori Wilsoncroft, Naomi Hibbs, Kara Hildreth, Berkeley Jeran (1st) 2:30.55.

100-meter medley relay – Tori Wilsoncroft, Berkeley Jeran, Kara Hildreth, Naomi Hibbs (1st) 2:58.19.

9-10 year-olds

25-meter backstroke – Aspen Manning (1st) 26.22; Cora Cottrill (2nd) 28.97; Maggie O’Neill (3rd) 29.66.

25-meter breaststroke – Aubry Shay (1st) 24.43; Marissa Stripling (2nd) 35.49; Aspen Manning (3rd) 38.26.

25-meter butterfly – Aubry Shay (1st) 21.24; Maggie O’Neill (2nd) 35.20.

25-meter freestyle – Cora Cottrill (2nd) 26.33; Marissa Stripling (3rd) 29.81; Mckenzie March (4th) 37.82.

50-meter freestyle – Marissa Stripling (2nd) 1:07.65; Cora Cottrill (3rd) 1:07.01; Mckenzie March (4th) 1:53.56.

100-meter IM – Aubry Shay (1st) 1:38.30.

100-meter freestyle relay – Aspen Manning, Marissa Stripling, Cora Cottrill, Aubry Shay (1st) 1:40.12;

100-meter medley relay – Cora Cottrill, Aspen Manning, Aubry Shay, Marissa Stripling (1st) 2:01.19.

11-12 year-olds

50-meter backstroke – Sarah Setterlund (2nd) 1:10.91; Elizabeth Hurst (3rd) 1:13.38; Natalee White (4th) 1:47,12.

50-meter breaststroke – Lean Rose Walker (1st) 59.35; Karson Karickhoff (2nd) 59.78.

50-meter butterfly – Lena Rose Walker (1st) 1:03.16; Karson Karickhoff (2nd) 1:04.68; Mckenzie Egress (3rd) 1:19.65.

50-meter freestyle – Rylee Yardley (2nd) 48.27; Sarah Setterlund (3rd) 54.51; Elizabeth Hurst (4th) 57.30.

100-meter freestyle – Rylee Yardley (1st) 1:56.71; Mckenzie Egress (2nd) 2:05.81; Elizabeth Hurst (3rd) 2:08.57.

100-meter IM – Lena Rose Walker (2nd) 1:59.29; Karson Karickhoff (3rd) 2:02.07; Mckenzie Egress (5th) 2:29.71.

100-meter freestyle relay – Mckezie Egress, Rylee Yardley, Elizabeth Hurst, Natalee White (1st) 3:47.41

13-14 year-olds

50-meter backstroke – Riley Vincent (1st) 35.73.

50-meter breaststroke – Sammie Shay (1st) 45.71; Riley Vincent (2nd) 46.09; Elly Jeran (4th) 59.10.

50-meter butterfly – Sammie Shay (1st) 44.16.

50-meter freestyle – Elly Jeran (2nd) 45.36.

100-meter freestyle – Elly Jeran (1st) 1:44.61.

100-meter IM – Riley Vincent (1st) 1:25.82; Sammie Shay (2nd) 1:34.76.

200-meter freestyle relay – Riley Vincent, Sammie Shay, Elly Jeran, Cater Zuliani (2:22.13)

200-meter medley relay – Riley Vincent, Elly Jeran, Carter Zuliani, Sammie Shay (1st) 2:54..34.

15-18 year-olds

50-meter backstroke – Lillian Fetty (1st) 42.15.

50-meter breaststroke – Cameron Zuliani (1st) 38.36; Cadence Vincent (2nd) 38.69.

50-meter butterfly – Cameron Zuliani (1st) 32.84; Lillian Fetty (3rd) 43.78.

50-meter freestyle – Cadence Vincent (1st) 27.47; Cameron Zuliani (2nd) 29.94.

100-meter freestyle – Lillian Fetty (1st) 1:18.26; Beth O’Neill (3rd) 1:35.54.

100-meter IM – Cadence Vincent (1st) 1:09.33.

200-meter freestyle relay – Cameron Zuliani, Lillian Fetty, Beth O’Neill, Cadence Vincent (1st) 22:14.63.

200-meter medley relay – Cadence Vincent, Cameron Zuliani, Lillian Fetty, Beth O’Neill (1st) 2:33.78.

BOYS

Buckhannon 159

Clarksburg Swim Team 91

7-8 year-olds

25-meter backstroke – Thomas Wilsoncroft (1st) 39.19; Rylan Bennett (2nd) 44.39.

25-meter breaststroke – Thomas Wilsoncroft (1st) 43.48.

25-meter butterfly – Felix Stump (1st) 40.25.

25-meter freestyle – Felix Stump (1st) 34.61; Rylan Bennett (2nd) 40.41.

50-meter freestyle –. Thomas Wilsoncroft (1st) 1:02.54; Felix Stump (2nd) 1:19.74.

9-10 year-olds

25-meter backstroke – Gareth Shay (1st) 24.35; Clayton Lantz (2nd) 27.91; Parker Bennett (3rd) 31.81.

25-meter breaststroke – Gareth Shay (1st) 29.48; Parker Bennett (2nd) 30.83; Tristan Bailey (4th) 48.23.

25-meter butterfly – Gareth Shay (1st) 26.39; Mason Lantz (2nd) 27.86.

25-meter freestyle – Clayton Lantz (1st) 20.95; Parker Bennett (3rd) 24.43; Tristan Bailey (4th) 33.53.

50-meter freestyle – Mason Lantz (1st) 46.87.

100-meter IM – Clayton Lantz (1st) 2:06.80 Mason Lantz (2nd) 2:10.80; Tristan Bailey (3rd) 3:23.36.

100-meter freestyle relay – Mason Lantz, Parker Bennett, Clayton Lantz, Gareth Shay (1st) 1:29.85.

100-meter medley relay – Gareth Shay, Parker Bennett, Mason Lantz, Clayton Lantz (1st) 1:52.76.

11-12-year-olds

50-meter backstroke – Brody Jeran (1st) 42.32.

50-meter breaststroke – Koby Jeran (1st) 1:02.10; Riley Bender (2nd) 1:02.25.

50-meter butterfly – Koby Jeran (3rd) 1:15.17; Kenton Stump (4th) 1:18.31.

50-meter freestyle – Brody Jeran (1st) 34.28; Riley Bender (3rd) 51.02; Kenton Stump (4th) 54.70.

100-meter freestyle – Brody Jeran (1st) 1:19.89.

100-meter IM – Koby Jeran (1st) 2:15.43; Riley Bender (2nd) 2:16.69; Kenton Stump (3rd) 2:17.31.

200-meter freestyle relay – Koby Jeran, Rile Bender, Kenton Stump, Brody Jeran (1st) 3:31.22.

200-meter medley relay – No entries.

13-14-year-olds

50-meter backstroke – No entries.

50-meter breaststroke – No entries.

50-meter butterfly – No entries.

50-meter freestyle – Carter Zuliani (1st) 27.26; Preston Swift (2nd) 36.68.

100-meter freestyle – Carter Zuliani (1st) 1:04.02; Preston Swift (3rd) 1:19.27.

100-meter IM – Carter Zuliani (1st) 1:13.99; Preston Swift (3rd) 1:40.71.

200-meter medley relay – No entries.

15-18-year-olds

50-meter backstroke – Preston Bennett (1st) 30.47.

50-meter breaststroke – Reis Leonard (2nd) 38.83; Gavin Bender (3rd) 46.89.

50-meter butterfly – Reis Leonard (3rd) 37.21; Aiden Bender (4th) 38.22.

50-meter freestyle – Gavin Bender (2nd) 34.94; Aiden Bender (3rd) 35.67.

100-meter freestyle – Preston Bennett (1st) 58.41; Reis Leonard (3rd) 1:05.91; Gavin Bender (5th) 1:21.86.

100-meter IM – Preston Bennett (1st) 1:06.24; Aiden Bender (3rd) 1:28.39.

200-meter freestyle relay – Reis Leonard, Aiden Bender, Gavin Bender, Preston Bennett (2nd) 2:00.59.

200-meter medley relay – Preston Bennett, Aiden Bender, Reis Leonard, Gavin Bender (2nd) 2:30.28.

Advertisement

TRENDING RECIPE VIDEOS


Video News
More In Sports