Buccaneer wrestlers have solid showing at states

© 2018-The Record Delta

Hobbs, Smithson place fourth, B-U 15th as a team

HUNTINGTON — The Buckhannon-Upshur wrestling team finished 15th in Class AAA and had two fourth-place showings at the state tournament completed Saturday night at the Huntington Civic Center.

All five Buccaneers competing recorded at least one victory, with freshman Julius Hobbs and sophomore Jacob Smithson placing fourth for second-year coach Jacob Orr.

B-U had 48 total points.

Hobbs, at 113 pounds, went 3-2 and advanced to the championship semifinals, where he lost a 5-1 decision to Brandon Holt of St. Albans. He later lost a tough 2-1 verdict to Parkersburg South’s Brayden Johnson in the third-place match.

Hobbs (32-14) had defeated Johnson in the quarterfinals, 9-7 in an OT thriller.

Smithson, meanwhile, overcame a loss in Thursday’s  opening night to go 3-2 at 145. He eventually dropped a 3-0 decision to Parkersburg’s Zach Collins in the third-place match to finish the season with a 41-8 mark.

Junior Tyler Cutright (40-8) went 2-3 and Austin McCartney went 2-2 in the three-day event.

Cutright, at 138 pounds, placed sixth, falling to Cabell Midland’s Isaiah Vaughn in the fifth-place match.

Freshman Breagan Pearson also went 1-2 at 120 pounds for B-U.

Parkersburg South cruised to its fourth straight title by racking up 288 points. Huntington was a distant second with 136 points.

Class AAA results

Team scores

1  Parkersburg South 288; 2 Huntington 136; 3 Parkersburg 113.50; 4  University 111.50; 5 Wheeling Park 108; 6  St Albans 102; 7 Spring Valley 95.50; 8 John Marshall 92; 9 Greenbrier East 74.50; 10 Washington 69.50; 11 George Washington 63; 12 Cabell Midland 62; 13 Ripley 59; 14 Musselman 49.50; 15 Buckhannon-Upshur 48; 16 Hampshire 44; 17 Spring Mills 40.50; 18 Woodrow Wilson 35.50; 19 Preston 34; 20 Hurricane 27.50; 21 Riverside 26; 22 Hedgesville 24; 23 Brooke 21; 24 Jefferson 14.50; 25 Morgantown 3; Capital 3; 27 Martinsburg 0; Princeton 0

Championship

106   Thomas Hartley, St Albans Dec Garret Donahue, Parkersburg, 5-2

113   Brandon Holt, St Albans Dec London Bowen, Huntington, 1.06

120   Jake Staud, University Dec Tucker Windland, Parkersburg South, 3-2

126   Brayden Roberts, Parkersburg South Dec Joey Miller, Musselman, 4-2

132   Gavin Quiocho, Parkersburg South Dec Bo Moler, Parkersburg, 4-3

138   Luke Martin, Parkersburg South M-Dec John Martin-Best, Parkersburg, 12-2

145   Stephen Carder, Parkersburg M-Dec Andrew Shelek, Wheeling Park, 10-2

152   Josh Humphreys, Parkersburg South Fall Owen Zeiders, University, 1.58

160   Zane Hinzman, Parkersburg South Dec Anthony Carman, John Marshall, 3-1

170   Cameron Pine, Washington M-Dec Jacob Berisford, John Marshall, 12-1

182   Zane Lanham, Huntington Dec Drew Dunbar, Parkersburg South, 6-3

195   Dustin Swisher, Hampshire Dec Cody Stanley, Spring Valley, 4-3

220   Braxton Amos, Parkersburg South Fall BJ Haynes, Ripley, 3.15

285   Owen Porter, Spring Valley Fall Louden Haga, Parkersburg South, 5.49

Consolation

106   Michael Dolan, Spring Mills Dec Jace Stockett, University, 7-0

113   Brayden Johnson, Parkersburg South Dec Julius Hobbs, Buckhannon-Upshur, 2-1

120   Ethan Hardy, Washington Dec Eian Harper, Spring Valley, 4-2

126   Jacob Simpson, University DQ Jack Lorea, George Washington

132   Billy Gooch, Wheeling Park Dec Austin Love, John Marshall, 3-0

138   Noah Bailey, St Albans Dec Stevie Mitchell, Wheeling Park, 10-4

145   Zach Collins, Parkersburg South Dec Jacob Smithson, Buckhannon-Upshur, 3-0

152   Levi Hobbs, Greenbrier East Dec Tyson Hall, Spring Valley, 8-5

160   Clayton Stewart, Huntington Dec Robbie Holley, Cabell Midland, 5-3

170   Jacob Starkey, Ripley Dec Drew Parde, Huntington, 9-2

182   Blake Miller, Preston Dec Chase Stevens, Spring Valley, 9-2

195   Austin Loew, Wheeling Park Dec Mason Fischer, Cabell Midland, 5-2

220   Dylan Wood, Wheeling Park Dec Ben Gribble, University, 3-2

285   Tyree Swafford, Woodrow Wilson Fall Austin Chapman, Riverside, 3.26

Fifth place

106   Devin Easton, Parkersburg South M-Dec Landen Hoover, Greenbrier East, 13-3

113   Ethan Gray, John Marshall Fall Jacob McCarren, Spring Mills, 3.57

120   Isaiah Isabell, George Washington Dflt Maison Richardson, Wheeling Park, INJ

126   Tristan Adkins, Huntington Dec Eric Dreyer, Washington, 8-4

132   Elijah Bailey, St Albans M-Dec Brise Bennett, University, 15-4

138   Isaiah Vaughn, Cabell Midland Dec Tyler Cutright, Buckhannon-Upshur, 6-4

145   Hunter Burdette, Ripley Dec Daniel Long, Hurricane, 3-2

152   Brayden Elswick, George Washington Fall Richard Edwards, Huntington, 3.34

160   Jacob Hefner, Greenbrier East Dec Jayvon Hall, George Washington, 7-6

170   Isaiha Casto, St Albans Fall Leslie Campbell, Greenbrier East, 0.58

182   Jace Bradbury, Washington Fall Jacob Biller, Jefferson, 3.17

195   CJ Wade, Parkersburg Fall Jacob Northcraft, Musselman, 4.59

220   Payton Lunsford, Hurricane Fall Caleb Holbrook, Cabell Midland, 2.02

285   Brady Williams, John Marshall Dec Daniel Sherrard, Hedgesville, 9-5

B-UHS results

113

Julius Hobbs (113), 3-2 record, fourth place

p Defeated Trent England (Princeton) by pin fall, :55

p Defeated Brayden Johnson (Parkersburg South) by decision, 9-7 (OT)

p Lost to Brandon Holt (St. Albans) by decision, 5-1

p Defeated Ethan Gray (John Marshall), 7-4

p Lost to Brayden Johnson (Parkersburg South) by decision, 2-1

Breagan Pearson (120), 1-2

p Lost to Hunter Dodson (Spring Mills) by pin fall, :59

p Defeated Waymon Browning (Greenbrier East) by pin fall, 4:26

p Lost to Elan Harper (Spring Valley) by pin fall, 1:45

Austin McCartney (126), 2-2

p Defeated Payne Salmons (Cabell Midland) by pin fall, 5:56

p Lost to Joey Miller (Musselman) by T-Fall, 15-0

p Defeated Treven Taylor (Hurricane) by decision, 4-2

p Lost to Tristan Adkins (Huntington) by decision, 3-0

Tyler Cutright (138), 2-3, sixth place

p Defeated Bryan Armstrong (Hampshire) by pin fall, :35

p Defeated Isaiah Vaughn (Cabell Midland) by decision, 16-10

p Lost to John Martin-Best (Parkersburg) by decision, 7-2

p Lost to Stevie Mitchell (Wheeling Park) by T-fall

p Lost to Isaiah Vaughn (Cabell Midland) by decision, 6-4

Jacob Smithson (145), 3-2, fourth place

p Lost to Hunter Burdette (Ripley) by decision, 4-3

p Defeated Devin Heath (Hedgesville) by pin fall, 1:29

p Defeated Colby Piner (Greenbrier East) by decision, 7-1

p Defeated Hunter Burdette (Ripley) by pin fall, 4:50

p Lost to Zach Coillins (Parkersburg) by decision, 3-0


Video News
More In Sports