B-U swim teams qualify 11 for state meet


Lady Bucs swim to second place at regional meet, boys place sixth

BUCKHANNON — Buckhannon-Upshur will send a total of 11 swimmers to the state meet after Saturday’s Region III Championships held at the West Virginia Wesleyan College pool.

The Lady Bucs finished as regional runner-ups with 130 points, qualifying seven in the individual events and two relay teams for state competition.

Seniors Brooke Newcome and Kailyn Bosley are headed to the state meet for the fourth straight year.

Newcome  captured the regional crown in both the 100 backstroke (1:06.46) and 200 IM (2:26.45).

Bosley crossed the line first in the 200 freestyle (2:15.33) and was third in the 500 freestyle (6:15.61).

Fellow senior Ivy Ward, meanwhile, qualified for her third state meet, placing fourth in the 100 backstroke to earn an at-large berth with a time of 1:10.94.

Junior Madi Shepherd and sophomores Jenny Williams amd Merrody Malone all qualified in two different events.

Shepherd placed second in both the 100 freestyle (56.04) and 100 backstroke (1:08.47), Williams was  third in the 100 breaststroke (1:18.32) and earned at-large berth in the 200 IM with an effort of 2:33.11 and Malone’s time of 1:10.35 earned her an at-large berth in the 100 butterfly, while she also qualified at large in the 200 IM with a time of 2:40.59, placing fifth.

Sophomore Emma Reger earned a spot in the 200 freestyle, placing third in a time of 2:26.87.

B-U’s foursome of Newcome, Ward, Bosley and Shepherd qualified in two different relays — the 200 medley and 400 freestyle.

They placed first in the 400 freestyle with a time of 4:04.18 and second in the 200 medley with an effort of 2:03.96.

Bridgeport won the team title with 164 points.

The Buccaneer boys placed sixth overall with 45 points and qualified two individuals and a relay team.

Freshman Sam Squires qualified in the 50 freestyle, placing sixth and earning an at-large berth with a time of 24.86.

Sophomore Florian Cramer was the other individual qualifier for B-U as his sixth-place time of 6:05.30 earned him an at-large berth.

Squires, Cramer and sophomore Will Sparks and junior Drew Griffith placed third in the 200 medley relay and their time of 1:56.78 earned the foursome an at-large berth.

Bridgeport tallied 125 points to win the regional title.

The state meet will be held Feb. 15-16 at the WVU Natatorium.

Region III Championship results:

Girls

Team scores

Bridgeport 164, B-U 130, Robert C. Byrd 46, Elkins 42, Woodrow Wilson 40, Philip Barbour 34, Notre Dame 19, Grafton 18, Lincoln 10, Liberty 2

B-U placers

Individual

200 freestyle:  Kailyn Bosley, first, 2:15.33; Emma Reger, third, 2:26.87; Sarah Cunningham, sixth, 2:32.43

200 IM:  Brooke Newcome, first, 2:26.45; Jenny Williams, fourth, 2:33.11; Merrody Malone, fifth, 2:40.59; Ivy Ward, sixth, 2:45.58

50 freestyle: McKenzie Reynolds, ninth, 29.73; Olivia Caynor, 22nd, 33.28; Summer Aguiar, 25th, 35.14

100 butterfly: Malone, fifth, 1:10.35

100 freestyle: Madi Shepherd, second, 56.04; Reynolds, seventh, 1:05.08; Aguiar, 19th, 1:18.23

500 freestyle: Bosley, third, 6:15.61; Cunningham, eighth, 7:12.22

100 backstroke: Newcome, first, 1:06.46; Shepherd, second, 1:08.47; Ward, fourth, 1:10.94; Reger, ninth, 1:17.86

100 breaststroke: Williams, third, 1:18.32; Caynor, 12th, 1:32.91

Relays

200 medley: (Ward, Bosley, Shepherd and Newcome), second, 2:03.96

200 freestyle: (Reynolds, Reger, Malone and Williams), third, 1:57.95

400 freestyle: (Newcome, Ward, Bosley and Shepherd), first, 4:04.18

Boys

Team scores

Bridgeport 125, Elkins 89, Robert C. Byrd 71, Notre Dame 50, PikeView 47, B-U 45, Philip Barbour 38, Riverside 11, Woodrow Wilson 6, Grafton 5

B-U placers

Individual

200 freestyle: Cade Garrett, seventh, 2:23.58; Garrett Butler, eighth, 2:26.41

200 IM: Florian Cramer, seventh, 2:30.55

50 freestyle: Sam Squires, sixth, 24.86; Will Sparks, eighth,  25.60; Sam Walker, 31st, 31.96; Kalen Harley, 36th, 41.01

100 butterfly: Drew Griffith, sixth, 1:07.16

100 freestyle: Butler, 10th, 1:03.62; Garrett, 11th, 1:04.18; Dane Ammons, 12th, 1:05.93; Walker, 21st, 1:12.01

500 freestyle: Cramer, fourth, 6:05.30

100 backstroke:  Squires, seventh, 1:11.74; Ammons, 10th, 1:21.42

100 breaststroke: Sparks, ninth, 1:19.39

Relays

200 medley: (Sam Squires, Will Sparks, Drew Griffith and Florian Cramer), third, 1:56.78

200 freestyle: (Squires, Butler, Garrett and Sparks), seventh, 1:48.22

400 freestyle: (Butler, Griffith, Garrett and Cramer), fourth, 4:20.50


Video News
More In Sports