B-U lands four players on the All-Big 10 Conference soccer team


TENNERTON – The Buckhannon-Upshur Buccaneers placed four players on the 2020 Big 10 Boys Soccer All-Conference Team.

The Bucs placed three on the First Team and one on the Second Team.

Seniors Ryan Hurst, Lane Tenney and Sam Squires were named to the First Team while junior Caden Andrick was selected to the Second Team.

Hurst, a forward on the team, led the Bucs with 26 goals while adding four assists.

Tenney was a midfielder for the Bucs and found the back of the net seven times and added five assists.

Squires was a defender for the Bucs and scored one goal and was credited with one assist.

He was a key defender for B-U as the team posted three shutouts.

Andrick, a midfielder on the squad, tallied three goals and had six assists.

The Buccaneers compiled a 7-6-1 record during the year and advanced to the Region I, Section 2 final.

Only the Fairmont Senior Polar Bears had as many First Team selections as the Buccaneers did with three.

Fairmont Senior, the Big 10 Conference champion, also swept the individual awards as Bubby Towns was named the Player of the Year while Darrin Paul was selected as the Coach of the Year.

BIG 10 BOYS

ALL CONFERENCE TEAM

FIRST TEAM

FORWARDS

Brock Amos (Jr.) – Bridgeport

Jonathan Atchison (Sr.) – Lewis County

Lance Cerullo (Sr.) – East Fairmont

Ryan Hurst (Sr.) – Buckhannon-Upshur

Bubby Towns (Jr.) – Fairmont Senior

Trenton Whited (Jr.) – Philip Barbour

MIDFIELDERS

Jonas Branch (Sr.) – Fairmont Senior

Hayden Dodd (Jr.) – Liberty

Ethan Gregory (Jr.) – Philip Barbour

Blake Meighen (Sr.) – Robert C. Byrd

Owen Spangler (Sr.) – Lewis County

Lane Tenney (Sr.) – Buckhannon-Upshur

DEFENDERS

Isaac Branch (Sr.) – Fairmont Senior

Aidan Gamble (Sr.) – Robert C. Byrd

Sam Squires (Sr.) – Buckhannon-Upshur

KEEPERS

Jaylee Flowers (Sr.) – Preston

SECOND TEAM

FORWARDS

Grant Dadisman (Jr.) – Philip Barbour

Andy Forman (Sr.) – Preston

Jordan Jones (Sr.) – Liberty

MIDFIELDERS

Caden Andrick (Jr.) – Buckhannon-Upshur

Sammy Carpenter (Sr.) – Lewis County

Nate Flower (Soph.) – Fairmont Senior

David Gongola (Jr.) -- Elkins

Luke Hawranick (Sr.) – East Fairmont

Max Jackson (Soph.) -- Elkins

Kyle McCarthy (Sr.) – Bridgeport

Eli Morris (Sr.) – East Fairmont

DEFENDERS

Cale Beatty (Sr.) – Fairmont Senior

Conor Goldzen (Sr.) – Grafton

Julian Orlando (Soph.) – Bridgeport

Wyatt Rock (Jr.) -- LIberty

Gavin Wolverton (Jr.) – Grafton

KEEPERS

None

Player of the Year – Bubby Towns (Fairmont Senior)

Coach of the Year – Darrin Paul (Fairmont Senior)

Conference Champion – Fairmont Senior

Advertisement


Video News
More In Sports