2021-22 WVSSAC State Tournament officially set; play to begin this week

PHOTO COURTESY OF MOUNTAIN STATESMAN

CHARLESTON — After regional tournaments across the Mountain State wrapped up last Thursday, March 10; official pairings for the 2021-22 WVSSAC Boys’ Basketball Tournament are set. The WV Boys State Basketball Tournament begins Tuesday, March 15 and conclude Saturday, March 19. 

Class AAAA seeds:

1. Morgantown (20-4)

2. Jefferson (22-0)

3. Parkersburg South (20-3)

4. South Charleston (20-5)

5. George Washington (20-5)

6. Wheeling Park (16-9)

7. Cabell Midland (14-10)

8. Musselman (14-10)

Class AAAA quarterfinals:

Game #1 – #6 Wheeling Park vs. #3 Parkersburg South – Thursday, 9:30 a.m.

Game #2 – #7 Cabell Midland vs. #2 Jefferson – Thursday, 1 p.m.

Game #3 – #8 Musselman vs. #1 Morgantown – Thursday, 5:30 p.m.

Game #4 – #5 George Washington vs. #4 South Charleston - Thursday, 9 p.m.

Class AAAA semifinals:

Game #5 – Game 3 winner vs. Game 4 winner – Friday, 5:30 p.m.

Game #6 – Game #1 winner vs. Game #2 winner – Friday, 9 p.m.

Game #7 – Championship – Saturday, 8 p.m.

Class AAA seeds:

1. Shady Spring (23-1)

2. Logan (23-2)

3. Fairmont Senior (21-3)

4. Wheeling Central Catholic (20-3)

5. Grafton (18-7)

6. Herbert Hoover (19-6)

7. Scott (16-9)

8. North Marion (13-9)

Class AAA quarterfinals:

Game #1 – #6 Herbert Hoover vs. #Fairmont Senior – Wednesday, 9:30 a.m.

Game #2 – #7 Scott vs. #2 Logan – Wednesday, 1 p.m.

Game #3 – #8 North Marion vs. #1 Shady Spring – Wednesday, 5:30 p.m.

Game #4 – #5 Grafton vs. #4 Wheeling Central Catholic - Wednesday, 9 p.m.

Class AAA semifinals:

Game #5 – Game #1 winner vs. Game #2 winner – Friday, 11:15 p.m.

Game #6 – Game #3 winner vs. Game #4 winner – Friday, 7:15 p.m.

Game #7 – Championship – Saturday, 5:30 p.m.

Class AA seedings:

1. Poca (23-1)

2. St. Mary’s (22-2)

3. Bluefield (19-5)

4. Ravenswood (20-4)

5. South Harrison (23-1)

6. Wyoming East (13-11)

7. Braxton County (13-11)

8. Magnolia (10-14)

Class AA quarterfinals:

Game 1 – #5 South Harrison vs. #4 Ravenswood – Tuesday, 11:15 a.m.

Game 2 – #8 Magnolia vs. #1 Poca – Tuesday, 7:15 p.m.

Game 3 – #6 Wyoming East vs. #3 Bluefield – Wednesday, 11:15 a.m.

Game 4 – #7 Braxton County vs. #2 St. Mary’s – Wednesday, 7:15 p.m.

Class AA semifinals:

Game #5 – Game #3 winner vs. Game #4 winner – Friday, 9:30 a.m.

Game #6 – Game #1 winner vs. Game #2 winner – Friday, 1 p.m.

Game #7 – Championship – Saturday, 12:30 p.m.

Class A seeds:

1. James Monroe (25-0)

2. Man (21-2)

3. Tucker County (23-2)

4. Huntington St. Joseph’s (18-7)

5. Cameron (18-6)

6. Pendleton County (19-3)

7. Greater Beckley Christian (5-20)

8. Madonna (17-7)

Class A quarterfinals:

Game #1 – #6 Pendleton County vs. #3 Tucker County – Tuesday, 9:30 a.m.

Game #2 – #7 Greater Beckley Christian vs. #2 Man – Tuesday, 1 p.m.

Game #3 – #8 Madonna vs. #1 James Monroe – Tuesday, 5:30 p.m.

Game #4 – #5 Cameron vs. #4 Huntington St. Joseph’s – Tuesday, 9 p.m.

Class A semifinals:

Game #5 – Game #1 winner vs. Game #2 winner – Thursday, 11:15 a.m.

Game #6 – Game #3 winner vs. Game #4 winner – Thursday, 7:15 p.m.

Game #7 – Championship – Saturday, 10 a.m.

TRENDING RECIPE VIDEOS

More In Sports